přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2010, 09:59

Rekordní třístovky ve francouzském Liévinu

Nejlepší evropský halový čas historie na třístovce včera zaběhl Leslie Djhone. Podobný kousek se povedl v českém měřítku Denise Rosolové. V článku také druhý den z Otrokovic.

rosolova_GPOL2010_JKv.JPG
foto: J. Kucharčík (lze zvětšit)

Francouz Leslie Djhone si před domácím publikem připsal nejen poměrně jasné vítězství nad Rusem Smirnovem, ale časem 32.47 vymazal z evropských statistik dosavadní maximum Švéda Johana Wissmana (32.61). Druhý nejrychlejší byl vítěz jiného běhu Kubánec William Collazo s 32.74, což je pro změnu nejlepší výkon tabulek středoamerické a karibské zóny. Romanu Smirnovovi změřili 32.88.

Také ženy na nemistrovské třístovce přepisovaly historii. Vítězná Amantle Montshová předvedla africké maximum 36.33, které je navrch k tomu i čtvrtým časem tabulek. Za ní doběhla v nejlepším českém výkonu 36.94 Denisa Rosolové. Přesto to člence čtvrtkařské štafety pro Dauhá nestačilo na stupně vítězů. Tam botswanskou Montshovou doplnilo o chlup rychlejší ruské duo z druhého běhu – Xenija Vdovinová (36.88) a Julia Guščinová (36.93).

Vyrovnanou hladkou šedesátku pro sebe získal domácí talent Christophe Lemaitre, jenž na tisíciny předčil Brita Aikines-Aryeeteyho. Oběma ukázala časomíra 6.58, o dvě setiny více pak Jamajčanu Clarkeovi. Velmi obdobná situace nastala mezi ženami, kde zase kamera ukázala vítězství Sherri-Ann Brooksové, ačkoli Francouzce Soumarové změřili stejně jako Jamajčance 7.20. Tři setinky zpět zůstala další domácí sprinterka Mangová.

Na stejné distanci s překážkami potvrdil mezi muži očekávání Dayron Robles. Českého fandu nicméně může těšit, že Kubánec byl časem 7.45 o setinku pomalejší než Petr Svoboda minulou neděli při MČR. Další soupeři se na Roblese dívali z povzdálí, nejblíže mu byl Rus Borisov se 7.53. Ženských 60 m př. se stalo kořistí Kubánky Anay Tejedaové za 7.95. Rychlejšího času 7.93 už v rozběhu dosáhla Christina Vukičevičová, ve finále však Norka národní rekord nezopakovala a podlehla i čerstvé americké šampionce Virginii Powellové, když oběma změřili 7.96.

V tyči se prosadil Belgičan Kevin Rans s 571 cm, na patnáctistovce Keňan William Biwott Tanui za 3:37.87. V trojskoku hovořil centimetr pro Kubánce Alexise Copella proti Švédovi Olssonovi – 17.24 ku 17.23. Další Kubánec pro Dauhá Betanzos se rovněž dostal za 17 metrů (17.10). Kazašské Marině Aitovové stačilo ve výškařském sektoru 193 cm, uzbecká Dušanovová zdolala o 2 cm méně. Jasné vítězství za 7:38.39 si na trojce připsal Bob Tahri, spolufavorit Daniel K. Komen zůstal o více jak 4 vteřiny zpět.

Zajímavost na závěr: na sprinterské rovince byla oficiální časomíra při průběhu padesátkou. Nejrychlejší tu byli na překážkách pozdější vítěz Robles a v rozběhu Vukičevičová, 6.40 a 6.81, při hladkých sprintech pak Brooksová a Lemaitre, oba první také v cíli – 5.73 a 6.21.¨
Výsledky z mítinku v Lievinu

Druhý den v Otrokovicích
Včera také zakončil dvoudenní mítink v útulné otrokovické hale. Dálkařům vládl jednoznačně Štěpán Wagner se 760 centimetry před Polákem Swiderským (736). Před Romana Šebrleho (725) se dostal ještě o 4 cm Petr Ogoun. Ve výšce se prosadil podle očekávání Viktor Šapoval s 216 cm, další Ukrajinec Sajevič překonal o 8 cm méně. V tyčkařském sektoru zvítězili Doris Auerová, která jako jediná překonala rovné 4 metry, a Adam Ptáček, který zdolal 520 napoprvé, na rozdíl od tréninkového kolegy Lukáše Bechyněho (napotřetí). V dálce byla jedinou šestimetrovou skokankou Slovenka Renáta Medgyesová, které změřili 627 cm. Za Ukrajinkou Cichockou (598) rozhodly v souboji vícebojařek dva centimetry ve prospěch Klučinové před Korešovou (589 vs. 587). Ruslana Cichocká se poté prosadila i v trojskokanském sektoru s 13.10 m. Eliška Klučinová se stala vítězkou čtyřboje skládajícího se ze včerejších 40 yardů překážek a koule, dnešní dálky a výšky; nasbírala celkem 3525 bodů.

Michal Procházka

Vytisknout