přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Rekordní Obaly v Otrokovicích

X. ročník dvoudenního mítinku Obaly Morava 2008 přinesl řadu pozoruhodných výsledků. Mezinárodní zápolení bylo k vidění i v Jablonci.

Dvacítka těsně odolala
V pátek byly na programu především sprinty na netradiční vzdálenost 40 yardů a také koulařské soutěže obou kategorií. Tu mužskou vyhrál v rekordu mítinku slovenský šampion z HME v Birminghamu Mikuláš Konopka výkonem 19,70, jímž o 11 cm porazil svého reprezentačního kolegu Milana Haboráka. Třetí byl Jan Tylče s maximem 18,33 m, přičemž 5 z jeho pokusů letělo za 18 m. Mezi ženami padl také rekord mítinku zásluhou pardubické Jany Kárníkové, která své náčiní poslala na 16,18 m. Zajímavý je i výkon Denisy Ščerbové, která v Otrokovicích absolvovala jakýsi trojstart.  Z větší míry dálkařka a z menší vícebojařka, pro níž jsou vrhy nutným zlem, poslala kouli na 12,13 m.

Denisa pak osvědčila rychlost v běhu na hladký 40 y, kdy finišovala jako druhá jen dvě setinky za sprinterskou specialistkou Ivetou Mazáčovou (5,07 MR). V mužské kategorii byl nejrychlejší Jaroslav Šmotek.
Nad překážkami se běželo dvakrát a pro konečné pořadí byl důležitý součet obou časů. Toho nejlepšího dosáhli Stanislav Sajdok (5.10 + 5.13  = 10,23 MR) a bronzová z MEJ ve víceboji Nikol Ogrodníková (7.73 + 5.66= 11.39).

Letecký den skokanů
Sobota byla v Otrokovicích ve znamení skokanských technik. V dálce všem ulétl  Roman Novotný, kterému změřili 7.84 (MR o 62 cm). Svého nejbližšího soupeře, Poláka Lukasiaka, nechal z sebou o téměř čtyři decimetry. Mezi ženami kralovala Martina Šestáková (dříve Darmovzalová), která skočila 637 cm. Vítězství si pak zopakovala i ve své aktuálně hlavní disciplíně – trojskoku. V zápisu jí zůstane 13,56 m. „Měla však velmi daleké skoky po velmi malém přešlapu. Ten poslední jsme si nechali pro zajímavost změřit. Bylo to 14,11 m,“ nadšeně líčil současný trenér Šestákové Michal Pogány a popsal změny, které v přípravě Martiny udělal. „Především jsme úplně změnili rozběh. Nedělá dlouhé kroky jako dříve, ale vedu ji k tomu, aby je zkrátila a více zvedala kolena. Snažím se také zaktivnit závěrečnou fázi rozběhu. Má ještě rezervy, ale jsem přesvědčen, že se to zlepší. Jako vstup do sezony je to skvělé,“ radoval se.

V tyčce absolvoval návrat po zranění Adam Ptáček. Národní rekordman skočil 550 cm a podle ředitele mítinku Michala Petříka doplatil na to, že si nepřivezl tvrdší tyče.“Jinak by to bylo ještě mnohem lepší,“ myslí si.
Mezi ženami chyběl výrazný výkon, o to dramatičtější byla bitva o prvenství. Nakonec ji pro sebe rozhodla Eliška Šípová, která jako jediná skočila 380 cm.
Jaroslav Bába se ve výšce pokoušel o zdolání 225 cm, nicméně nakonec se musel spokojit s výkonem o 5 cm horším. V ženském poli zakončila Ščerbová svůj trojboj zdoláním, 174 cm.

„Musím říci, že letošní ročník se velmi vydařil, o čemž svědčí jeden vyrovnaný a šest nových rekordů mítinku. Potěšil mě i přebor škol, který jsem paralelně pořádali. Zúčastnilo se ho celkem 166 dětí, což je myslím velmi zajímavé číslo,“ hodnotil dvoudenní klání Michal Petřík.          

 
Jablonecké bitvy se sousedy
Další mítink dnes hostila zrekonstruovaná hala v Jablonci. Do podjizerského města přijela s domácími atlety změřit síly řada polských a několik německých soupeřů, výraznější výkon však nebyl k vidění. Z českých reprezentantů se ve třech disciplínách představila vícebojařka Eliška Klučinová, v dálce zvítězila skokem dlouhým 561 cm, na překážkách zaznamenala časem 9.08 třetí příčku (srazila tím tři setinky oproti rozběhu) a stejnou pozici znamenala i za 165 cm do výšky. Solidní čas zaběhla Pavlína Vostatková na hladké šedesátce. 7.53 na vítězství nestačilo, o vítězství Polky Drobiszové však rozhodla až cílová kamera.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout