přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. února 2008, 21:06

Rekordmanka Ščerbová na prahu Valencie

Parádním výkonem při mezistátním utkání v Sheffieldu, v němž vylepšila vlastní národní rekord v halovém pětiboji o 240 bodů, se Denisa Ščerbová dostala hned několikrát velmi blízko nominaci na halové mistrovství světa.

Nejlepší česká dálkařka a vícebojařka současnosti je nejblíže účasti na HMS paradoxně na překážkách. V Sheffieldu otevřela soutěž výkonem 8.20, což je na chlup přesně splněný limit IAAF, který atletům do dvaadvaceti let k nominaci stačí. Její „konkurentky“ na této trati, tedy především specialistky Lucie Martincová a Petra Seidlová, mají zatím výkony o něco horší a navíc se vzhledem ke svému věku měří už s tužším kritériem 8.10. Ščerbová by ostatně jela i v případě, kdyby limit ČAS jedna z nich splnila, neboť u HMS neplatí, že by „áčko“ rušilo „béčko“. Určující je to, že z každé země mohou jet na jednu disciplínu pouze dva (dvě) bez ohledu na to, kterému z kritérií vyhověli(y).

Foto: J.Kucharčík

Reálná je také možnost, že bychom Ščerbovou viděli v pětiboji. Její famózní výkon 4632 bodů jí v tabulkách řadí na momentálně páté místo, za Rusku Bogdanovou, Belgičanku Hellebautovou, Polku Tyminskou a  Němku Schwarzkopfovou. Posledně zmiňovaná však má nárok na nominaci již na základě svých letních výkonů, což Denisu v současnosti posouvá do čtveřice závodnic, které by mohly být pozvány IAAF na základě své zimní výkonnosti. „Pětiboj bych šla ze všech možností nejraději. Měla bych jistotu, že skončím do osmi a navíc – ve víceboji se může stát leccos,“ uvědomuje si Ščerbová. Nezbývá jí tedy než čekat a doufat, že ve zbývajících týdnech ji už žádná ze závodnic, jež dosud nejsou ve výběru, nepředstihne.

Blízko a daleko zároveň má k Valencii ve své „hlavní“ disciplíně. Při prvním závodu se bronzová dálkařka z HME dostala až na 659 cm, tedy jen šest centimetrů od limitu. „Vůbec jsem netušila, jak na tom budu. Předtím jsem v tréninku ani jednou nešla dálku z plného rozběhu a výsledek mě mile překvapil,“ říkala s dovětkem, že teď už se zaměří především na to, aby i v této disciplíně prolomila limit. Podle jejího manažera Alfonze Jucka by k tomu měla být dobrá příležitost v „místě činu“, na sobotním mítinku IAAF ve Valencii, který by měl být jakousi generálkou pro HMS (i kdyby se tam však zlepšila o centimetr jediný namísto šesti, bude mít důvod k radosti. 660 cm totiž stačí k účasti na olympiádě).

Ani tím ovšem nejsou možnosti Ščerbové směrem k HMS vyčerpány. Kritérium pro účast štafety na 4 x 400 m je průměrný čas 53.8 na jednu ze čtveřice závodnic. Tři naše nejlepší (Z.Hejnová, Bergrová a Bartoničková) to splňují, chybí čtvrtá. Že by tím posledním kamenem do mozaiky byla právě Ščerbová? Proč ne. Loni na halovém mítinku ve Stockholmu předvedla na této trati výkon 54.05. Bylo to přitom na závěr trojboje, po zápolení na překážkách a ve výšce. Nyní by stačilo srazit „jenom“ dvě desetinky. „Čtvrtku bych měla jít na mítinku v Birminghamu v podobném trojboji jako před rokem, akorát že tentokrát mi budou soupeřkami Britky Sothertonová a Ennisová,“ podotýká Denisa. Dá se čekat, že její výsledky z 16. února budou enormně zajímat i její potenciální kolegyně ze štafety.

Adam Pražák

Vytisknout