přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. listopadu 2011, 20:13

Rekordman Makau se zastavil v Praze podpořit seriál RunCzech.com

Držitel světového rekordu v maratonu, Keňan Patrick Makau, stihl během svého jednodenního pobytu v hlavním městě i trénink s veterány pražských závodů a běžeckými nadějemi.

Výkon Patricka Makaua  z 25. září v Berlíně slavili jeho krajané ve velkém stylu.  Aby ne.  Vždyť světový rekord na uctívaném maratonu se vrátil do keňských rukou, navíc od Etiopana, což při známé rivalitě těchto dvou velmocí ještě znásobilo jejich opojení. Svého hrdiny si však Keňané příliš neužili, protože marketingové povinnosti vláčí Makaua křížem krážem celým světem. Naštěstí se do jeho nabitého itineráře vešla i Praha, kterou zvolil jako zastávku na cestě mezi New Yorkem, kde byl přítomen tamnímu maratonu, a Monakem, kam je pozván na slavnostní Gala u příležitosti vyhlášení ankety IAAF o nejlepší světové atlety roku.

A nutno říct, že důvodem jeho návštěvy nebyly ani tak věhlasné památky, i když i ty si zběžně stihl prohlédnout, jako spíše povinnosti vůči jeho chlebodárcům z adidasu a také podpora projektu RunCzech.com, který si klade za ambici stát se největším běžeckým svátkem ve střední Evropě. Jeho základ tvoří léty prověřený a cennými plaketami IAAF ověnčený trojlístek pražských závodů PIM, k němuž se nedávno připojily půlmaratony v Olomouci a Ústí nad Labem, a který by se měl v budoucnu dále rozšiřovat, přičemž další destinace již je známa a tvoří ji České Budějovice.

Makau dnes seriál oficiálně pokřtil a přislíbil, že tím jeho podpora nekončí. Ve vzduchu visí i možnost jeho startu na některé z tratí. „Vše bude záležet, zda budu nominován na olympijské hry. Podle toho se odvine můj program,“ prohlásil s tím, že na svoji přípravu potřebuje minimálně čtyři měsíce, přičemž jeden z nich by mohl strávit v Praze. Právě zde totiž zakoupil dům jeho manažer Zane Bransson, který si tu chce vytvořit jakousi evropskou základnu pro své hvězdné svěřence.

Makaův  start na olympiádě však zatím vůbec není vzhledem k nepřeberné kvalitě keňských běžců jistý. „Všichni se ohromně zlepšují, ale mě to také motivuje, abych byl nejlepší a nic si v tréninku neodpustil,“ říká rekordman, jehož plánem je do jednoho roku pokořit čas 2:02 hod. a tím i odskočit svým pronásledovatelům, kteří již atakovali nebo je v jejich silách útočit na jeho stávající světový rekord 2:03:38.


Foto: Tempo Prague

Dnešní ukázka tréninku ve Stromovce jej k vysněnému cíli asi příliš nepřiblížila, za to však byla zážitkem pro desítky amatérských běžců, a také pro trojici dívek, které byly začleněny do projektu Marathon hopes, a od nichž se čeká, že by mohly v budoucnu třeba ve vytrvalostním běhu prorazit. Jsou jimi Anežka a Eliška Drahotovy a triatlonistka Linda Vítová, které vespolně ohodnotily hodinku strávenou v blízkosti světového rekordmana uznalým konstatováním „dobrý“. S sebou si na památku odnesly jím podepsaná trička a snad i další motivaci pro jejich nadějně rozběhlé kariéry.

Adam Pražák

Vytisknout