přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Rekord Špotákové je ve finále o Výkon roku

IAAF v pondělí ohlásila užší výběr, ze kterého bude komisí vybrán nejlepší atletický počin uplynulého roku. Mezi nejlepšími třemi v ženské kategorii je i světový rekord české oštěpařky.

Do finále se dostaly výhradně světové rekordy. V ženské kategorii se výkon Špotákové 72.28 m ze Světového atletického finále poměří s prozatím posledním maximem ruské tyčkařsky Jeleny Isinbajevové z olympijských her v Pekingu (5.05) a skvělou pětkou, kterou zaběhla Etiopanka Tiruneš Dibabaová při Zlaté lize v Oslo, když časem 14:11.15 o více než pět vteřin  překonala rok starý rekord své krajanky a konkurentky Meseret Defarové.


foto: www.graf.cz

Mezi muži se do nejužšího okruhu dostaly hned dva svěťáky jamajského sprintera Usaina Bolta z olympijského Pekingu. Hlasují ocenili jak jeho stovku s vypuštěným závěrem za 9.69, tak i překonání 12 let starého velevýkonu Michaela Johnsona na dvoustovce. Trojici výkonů, z nichž vzejde vítěz, doplňuje historické prolomení času 2:04 hod na maratonské trati, o které se postaral Etiopan Haile Gebrselassie v Berlíně.

Na hlasování v jedné z vedlejších kategorií Světového atleta roku se prostřednictvím internetu podílela veřejnost, její názor měl váhu 30 %. Zbylý podíl připadl na hlasy od členů IAAF Family, kterou tvoří zástupci členských federací. Z finalistů nyní vybere speciálně sestavená komise jednoho vítěze, který bude, stejně jako Světový atlet, dekorován 23.11.  při slavnostním galavečeru  v Monaku.

Pořadí od 4. do 13. místa:
MUŽI
Kenenisa Bekele  ETH
Dayron Robles   CUB
Jamaica 4x100m team JAM
Irving Saladino  PAN
Samuel Wanjiru  KEN
LaShawn Merritt  USA
Abubaker Kaki   SUD
Zersenay Tadese  ERI
Bryan Clay   USA
Angelo Taylor   USA


ŽENY
Pamela Jelimová  KEN
Tia Hellebautová   BEL
Veronica Campbell-Brownová JAM
Gulnara Galkinová-Samitovová RUS Shelly-Ann Fraserová  JAM
Melaine Walkerová  JAM
Françoise Mbangová  CMR
Susanna Kallurová  SWE
Lornah Kiplagatová  NED
Olga Kaniskinová  RUS
  
 

Adam Pražák

Vytisknout