přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Rawlinsonová a Deakes vládnou australské atletice

Největší země nejmenšího kontinentu jmenovala svými atlety roku dva aktuální mistry světa - čtvrtkařku překážkářku Janu Rawlinsonovou a chodce Nathana Deakese.

Pro oba vítěze nebylo ocenění v anketě první. Jana Rawlinsonová letos posbírala již třetí triumf, oba předešlé ještě pod dívčím jménem Pittmanová (2003, 2004). Nathan Deakes si zopakoval předloňskou výhru. Titul australského krále/královny je spojen i se zajímavou finanční odměnou 10 000 australských dolarů (aktuálně cca 158 tisíc korun) pro každého z atletů. "Sbor rozhodčích" bral při volbě v potaz výkony od dubna 2006 po říjen 2007.


Nathan Deakes po ósackém triumfu
foto: Eckhard Pecher

Jana Rawlinsonová se vloni vdala a přivedla na svět syna Cornelise. Po šesti měsících od porodu poprvé závodila (v květnu). V šesti ze sedmi startů před MS na 400 metrů překážek nenašla přemožitelku. Výbornou formu pak potvrdila i v Ósace ziskem světového titulu před světovou rekordmankou a olympijskou vítězkou Juliou Pečonkinovou. Rychleji než v Japonsku (53.31) běžela pětadvacetiletá Australanka jen při svém prvním světovém zlatu na MS v roce 2003 - o devět setin (53.22). Rawlinsonová dostala přednost před sprinterkou překážkářkou Sally McLellanovou, steeplařskou Donnou MacFarlanovou and vytrvalkyní Benitou Johnsonovou.

Na sklonku loňského roku pokořil Nathan Deakes světové maximum na 50 kilometrů. V domácím prostředí městečka Geelong vylepšil předešlý výkon legendárního Roberta Korzeniowského o 16 vteřin na 3:35:47. Titul na delší z chodeckých tratí pak vybojoval v Ósace i přesto, že se před MS potýkal se zraněními. Letos 30letý atlet si závěrečné kolo při japonském triumfu prožil velmi emotivně, užívat s ním mohli i fandové z jeho země. Chodec má totiž za sebou i smolné velké závody, diskvalifikace ho připravily o úspěch na MS v Edmontonu (2001) i na olympiádě v Aténách (2004). Deakese upřednostnila porota před kolegou chodcem Lukem Adamsem, loňským vítězem, vytrvalcem Craigem Mottramem a tyčkařem Stevem Hookerem.