přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Radnice Prahy 1 už nechce na svém území půlmaraton ani zářijovou GP

Spojení seriálu PIM s centrem metropole je z velké části ve vážném ohrožení. Zelenou od radních historické části dostal pouze květnový maraton.

Důvodem překvapivého rozhodnutí, k němuž Rada došla na svém posledním zasedání před koncem minulého roku, jsou prý omezení pro obyvatele, která s pořádáním masových běžeckých akcí souvisí. „Maraton je celosvětově známou akcí, která má ale dopady na život v centru. Přesto s jejím pořádáním souhlasíme a podporujeme ji. Další běžecké závody a jejich doprovodné akce Rada již nepodpořila. Důvody pro jejich pořádání v centru nebyly pro Radu přesvědčivé. Domnívám se ale, že tyto závody mohou oslovit Pražany v jiných městských částech,“ citují webové stránky Prahy 1 svého starostu Filipa Dvořáka.


Ani nejvyšší ocenění IAAF nebylo pro radní Prahy 1 dostatečným argumentem.

Paradoxem je, že zastupitelé sáhli k podobnému kroku nedlouho poté, co si pražské běžecké závody pořádané PIM vydobyly uznání své kvality od Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). To se týká především březnového Hervis půlmaratonu, který po splnění mnoha podmínek obdržel od IAAF tzv. Gold label, jež ho řadí do absolutní elitu mezi silničními závody. Noční GP byla stejně jako maraton zařazena do stříbrné kategorie.

Vazba závodů PIM na atmosféru historické části města tvořila dosud velkou část image závodu a nepochybně se výrazně podílela na jejich stále vzrůstající oblibě. Nyní je však ve velkém ohrožení. Co na rozhodnutí radních Prahy 1 říkají organizátoři? „Zatím to nebudeme nějak komentovat. V průběhu týdne vydáme tiskovou zprávu,“ říká Dagmar Langová z oddělení PR a komunikace.

Jisté však je, že se organizátoři nebudou chtít s nově nastalou situací smířit. Vyčíst to lze i ze slov prezidenta PIM Carla Capalba, který se minulý týden vyjádřil před odletem na služební cestu následovně: "Budeme pokračovat v jednáních, možná jsme udělali chybu v podkladových materiálech pro radní (Prahy 1). Věříme, že vše nakonec skončí příznivě," řekl specializovanému běžeckému serveru behy.cz. Zároveň přitom připustil, že se trasa zejména půlmaratonu může dočkat mírných změn, aby se vyhnula obchodně nejexponovanějším lokalitám.

Adam Pražák

Vytisknout