Řada splněných limitů pro české atlety v Turnově

úterý 20. května 2003
Doslova žně v počtu splněných limitů se uplynulý víkend konaly na 5. ročníku turnovských memoriálů.

Kromě diskaře Libora Maliny, který splnil „béčko“ pro účast na MS v Paříži, limit na evropské či světové šampionáty všech tří zbývajících věkových kategorií překonali čtyři čeští atleti. U dvou z nich je dosažený výkon dokonce platný pro dvě atletické akce.

Malina svým výkonem 64,23 splnil podmínku pro start v Paříži, kdy k A-limitu dosaženému v sezoně 2002 je třeba v kalendářním roce 2003 přidat alespoň limit o nižší hodnotě. V loňském roce Malina dosáhl výkonu 64,78, čímž A-limit pro mistrovství světa překonal o 18 cm.

Prvním českým zástupcem v kategorii mužů na ME do 22 let se stal Stanislav Sajdok, když v Turnově prolétl 110 m překážek za 14,10. Už početná výprava na evropském šampionátu juniorů se rozrostla o tři jména. Na 110 m překážek se do Tampere kvalifikoval Petr Svoboda vynikajícím časem 14,04.

Další limity splnily teprve dorostenky Jiřina Ptáčníková a Zuzana Hejnová. Ptáčníková v tyči vyrovnala limit ČAS výkonem 390 cm a Hejnová pokořila trať 400 m překážek v čase 58,75. Tyto dva výkony obě závodnice zároveň řadí do sestavy národního týmu pro MS do 17 let v kanadském Sherbrooke.

Na mítinku v Turnově prokázal skvělou technickou připravenost Roman Šebrle, když dokázal ve dvou disciplínách překonat osobní rekord. V disku zaznamenal dva výkony za 49 metrů a třetím pokusem ve skoku o tyči zdolal 520 cm. V obou disciplínách přitom Šebrle na Městském stadionu Ludvíka Daňka startoval současně. Oštěpař Miroslav Guzdek, který nedávno dosáhl výkonu přes 80 metrů, v Turnově zvítězil hodem dlouhým 78,79, kterým vytvořil nový rekord mítinku. V té době už ale silně pršelo a soutěž oštěpařů musela být dokonce zkrácena z původních šesti na pouhé tři pokusy.

V nejkratším sprintu se prosadila česká jednička Jiří Vojtík, který v čase 10,56 porazil Slováka Briňarského. Na 100 metrů žen v protivětru zvítězila Lenka Ficková za 11,87. Dramatickou podívanou podle očekávání přinesl závod na 110 m překážek, v němž se představila kompletní domácí špička. Za rovných 14 vteřin zvítězil Ladislav Burdel o čtyři setiny před Romanem Šebrlem a Petrem Svobodou, kteří se podělili o druhou příčku. Dukovanského závodníka čas 14,04 zařadil mezi „limitáře“ pro ME juniorů v Tampere. Na evropský šampionát do 22 let se ve stejném závodě časem 14,10 kvalifikoval i Stanislav Sajdok.

Úřadující vicemistr Evropy na 400 m překážek Jiří Mužík v Turnově běžel už v lijáku a tomu odpovídá i jeho vítězný čas 51,11. Prvenství na hladké čtvrtce vybojoval Nizozemec Van Balkom výkonem 47,33. Na stejné trati žen se rozhodovalo o nominaci pro USK Praha na PMEZ ve Valencii. Pro vítězství v závodě a zároveň účast ve Valencii si doběhla Bergerová (55,57). Zajímavý byl start překážkáře Štěpána Tesaříka v běhu na 800 metrů, kde svěřenec trenéra Kupky dosáhl času 1:51,63.