přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Rada IAAF schválila změny v programu MS

Světový šampionát bude sice i nadále rozložen do devíti dnů, ale dostává jasnou strukturu, která počítá mj. s jedním dnem určeným výhradně soutěžím mimo dráhu.

Rada IAAF schválila na svém zasedání v Monte Carlu důležité změny, které se týkají časového pořadu budoucích světových šampionátů, počínaje tím v korejském Tegu 2011.

Všechny kvalifikace budou směrovány do dopoledních bloků, které se uskuteční od druhého do sedmého dne soutěží, délka těch večerních by neměla přesáhnout tři hodiny a bude obsahovat pouze finále či semifinále. Jeden den bude určen výhradně soutěžím mimo dráhu. Při večerních blocích se počítá s alespoň šesti finále (případně pěti a jedním důležitým SF).
  
Všechny disciplíny budou mít maximálně tři kvalifikační kola (budou zrušeny meziběhy u sprintů), a to včetně stovky, kde se závodníci, jež nesplnili kvalifikační standard, utkají v jakémsi předkole. Nejkratší sprinty a překážkové běhy budou mít semifinále a finále v jednom večerním bloku.
Vertikální skoky společně s oštěpem a kladivem budou mít mezi kvalifikací a finále den volna, naopak horizontálním skokanům, diskařům a koulařům budou finále následovat bezprostředně.
Bylo též odsouhlaseno, že deset nejlepších běžců z maratonů oceněných zlatou plaketou IAAF bude považováno, jako by měli splněn kvalifikační A limit.  

IAAF rozhodla rovněž o zavedení seriálu IAAF Challenge pro kladiváře, jako náhražku za to, že jejich discplína není součástí prestižní Diamantové ligy. Jednotlivé díly kladivářské série se budou konat při mítincích kategorie World Challenge, kam patří mítinky bývalé IAAF Grand Prix včetně Zlaté tretry Ostrava a nově i závody v Tegu a marockém Rabatu.
Dobrých zpráv se dočkali i chodci a vícebojaři, kteří už podobnou soutěž mají. Nepotvrdily se náznaky, podle kterých chtěla IAAF kvůli krizi krátit prize money pro Challenge a vše poběží jako dosud. Stejně tak nebyl zatím schválen návrh, aby se MS půlmaratonu konalo jednou za dva roky, namísto současné každoroční periodicitě.  

Tradičně se na Radě IAAF určovali také pořadatelé budoucích akcí. MS v krosu pro rok 2011 bylo přiděleno jihošpanělské Pontě Umbrii. Světový pohár v chůzi bude v olympijském roce 2012 hostit ruský Saransk

Adam Pražák

Vytisknout