přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. listopadu 2011, 21:02

Rada IAAF rozhodla, mistrovství světa v roce 2017 uspořádá Londýn

Snad nejnapínavější volba pořadatele v historii nejexponovanějšího samostatného atletického podniku nakonec vyzněla pro britskou metropoli, jíž dali volitelé přednost před katarským Dauhá.

Na jedné straně Britové se svou bohatou atletickou tradicí, skvělými sportovci současnosti a devizou v podobě zbrusu nového olympijského stadionu, který by podle nedávných záruk měl sloužit společně atletice a fotbalu po příštích minimálně 99 let. Na straně druhé bohatý Katar s velkorysým rozpočtem a příslibem řady technologických novinek, včetně unikátního ochlazovacího systému, který měl obsáhnout celý Khalifa stadion. Z takových nabídek pro pořádání mistrovství světa v roce 2017 vybírali volitelé z Rady IAAF při svém dnešním zasedání. A výsledek? 16 ku 10 pro Londýn, který tak může slavit. "Jsem šťastný za rozhodnutí, které jsme dnes udělali, ale chtěl bych poděkovat také Kataru za velmi dobrou kandidaturu plnou inspirativních myšlenek. Doufám, že se budou o šampionát ucházet i někdy v budoucnosti," prohlásil prezident IAAF Lamine Diack.
 
O poznání menší napětí a emoce panovaly kolem akcí pro rok 2014, jimž se dnes rovněž přidělovala hostitelská města. Pouze ve hře o pořadatele mistrovství světa v půlmaratonu zůstal více než jeden kandidát. Nakonec ze souboje Kodaně a ruských Čeboksar vyšla vítězně dánská metropole. Kontinentální pohár uspořádá Marakéš, který pouze nahradil původně Maročany ohlášený Rabat. Soutěž, kde se střetávají zástupci z jednotlivých světadílů, zná jako jediná přesný termín, uskuteční se 13. a 14. září.

Juniorská elita se v roce 2014 sejde v oregonském Eugene, známém dějišti dospělých šampionátů USA či Diamantové ligy, neboť ruská Kazaň svůj zájem nakonec nepotvrdila a uchazeči z Baham neměli finanční zdroje na pořádání akce. Stejný „osud“, tedy  nedostatek peněz, potkal i Chorvaty ze Záhřebu, a tak se halové mistrovství světa s největší pravděpodobností uskuteční v Sopotech u našich severních sousedů. Ani Poláci však nemají přiklepnutí definitivní, musí ještě dodat garance pro rozpočet akce.

Michal Procházka

Vytisknout