přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Rada EAA jednala v Berlíně

O uplynulém víkendu se sešla Rada Evropské atletické asociace. Z jednání vyplynulo několik důležitých rozhodnutí.

„Tohle je velmi důležité setkání, už proto, že se koná v místě, které hostí největší sportovní akci roku 2009,“ připomněl prezident EAA Hansjörg Wirz světový šampionát, který za 10 měsíců pořádá německé hlavní město. V souvislosti se 160 tisíci vstupenkami, které se již prodaly, vyjádřil přesvědčení, že Německu bude svěřena také vrcholná evropská akce. Úvodní slovo měl i Frank Hensel, generální sekretář hostitelského svazu, poděkoval za volbu jednání Rady právě na Den německé jednoty (Tag der Deutschen Einheit). Následně Rada uctila minutou ticha bývalého generálního tajemníka EAA Pierre Dasriauxe, který v předvečer jednání zesnul. V pátek i sobotu poté byla projednána řada bodů.


Aktivním účastníkem byl i pokladník EAA a předseda ČAS Karel Pilný (na snímku zcela vlevo) - foto: EAA

ME kros – Albufeira a Velenje
Rada EAA vybrala pořadatele mistrovství Evropy v krosu pro 2010 a 2011. Radost mohou mít v Portugalsku, respektive ve Slovinsku, v obou zemích se šampionáty budou konat podruhé. V roce 1997 to však bylo Oeiras nedaleko Lisabonu, tentokrát si západoevropané vybrali jih své země Albufeiru, kde mají zkušenosti s každoročním pořádáním Grand Prix IAAF. Slovinci naproti tomu uspořádají ME po 12 letech znovu ve Velenje – na půli cesty mezi Ljubljanou a Mariborem.

Halové ME v Turíně 2009
Italští organizátoři v čele s prezidentem federace Francem Aresem a předsedkyní místného organizačního výboru Annou Ricardiovou podali podrobnou zprávu o přípravách mistrovství. Evropská elita bude závodit 6. až 8. března v hale Pala Oval, kde před dvěma lety soutěžili na OH rychlobruslaři. Pro HME bude mít kapacitu 6000, vstupenky se začínají prodávat v tomto týdnu.

Blížící se Konference EAA
Rekordní účast by měla mít letošní Konference evropské atletiky, která proběhne mezi 16. a 18. říjnem. Zahrnuje řadu událostí organizačních i společenských: Jednodenní fórum pořadatelů mítinků, Kalendářovou konferenci EAA, Valné shromáždění evropských mítinků, Fórum představitelů členských federací, tiskovou konferenci, na které bude představena strategie EAA, ale také slavnostní vyhlášení cen spojené s večeří. Účast potvrdili všichni čtyři ocenění, atleti roku Isinbajevová a Thorkildsen a vycházející hvězdy Twellová a Holzdeppe.

Soutěžní komise a Komise rozvoje EAA
Rada schválila doporučení Soutěžní komise, která proběhla před dvěma týdny v Praze. Jednalo se především o detaily prvního ME družstev 2009, ale i kalendáře na období 2009-2012. Došlo také k přejmenování mítinků, nynější European Athletics Outdoor Classic Meetings byly místo „Classic“ známé dříve jako „Permit“. Název „European Athletics Outdoor Permit Meetings“ právě převezmou ostatní oblastní (evropské) mítinky, čímž mají být na základě rozhodnutí IAAF podchyceny veškeré mezinárodní mítinky na kontinentech, v tomto případě Evropy. Potvrzeni byli pořadatelé pro rok 2010: ME v běhu do vrchuSapareva Banja (Bulharsko), PMEZ v krosuBilbao (Španělsko). EP na 10 000 m se bude příští rok konat 9. června, kvalifikace na evropskou olympiádu mládeže má předběžné datum 21. až 23. května 2010.
Rada schválila iniciativy Komise rozvoje ohledně začlenění žen do rozličných komisí EAA, stejně tak potvrdila a rozšířila Výchovný program pro rok 2009, jenž federace obdrží na konci tohoto roku. Příští jednání Rady Evropské atletické federace se uskuteční v březnu po HME v Turíně.

Více o jednání najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout