Půltucet limitů z Jablonce s Vídní

sobota 28. ledna 2017
V úsilí o nominaci do Bělehradu vyrazila na tradiční mítinky na sever republiky i k našim jižním sousedům řada českých atletů. Uspěla celkem šestice, přičemž výkon koulaře Staňka 21.32 m se dokonce zařadil do čela světových tabulek.

Jablonecká hala

Tomu se říká vstup do sezóny! Koulař Tomáš Staněk si při svém prvním letošním startu o 2 cm na 21.32 metru vylepšil halový osobní rekord, což je i jeho absolutní maximum. "Co víc si přát," těšilo svěřence Petra Stehlíka, "i pokusy, co mi vypadly z ruky, letěly na 20.60." Tomáš je navíc vůbec prvním koulařem na světě, který letos překonal hranici 21 metrů. Tuto metu mimochodem nepřekonal na paralelním mítinku v Saské Kamenici (Chemnitz) ani německý silák Storl - nejlépe 20.88. Staňkův dnešní výkon je pochopitelně i bezpečně splněným limitem pro HME, a že nebude v Bělehradě v sektoru oděn v českém dresu sám, to zajistil druhým muž závodu, Ladislav Prášil. Majitel dvou bronzů právě z halové "Evropy" otevřel sezónu kvalitním výkonem 20.67. Třetí skončil v závodě Bulhar Ivanov (19.41), o šest cm před Egypťanem Magdim.

Šest let po svém triumfu si start na HME zopakuje Petr Svoboda. Šampionovi z Paříže 2011 se podobně jako koulařům vyvedl hned první start a už v rozběhu si časem 7.65 řekl o start v srbské metropoli. Ve finále potvrdil dobrou formu časem jen o setinku pomalejším a vyhrál, stejně jako v prvním kole před Ukrajincem Chornomazem (8.00 rozběh, 8.05 finále). "I když jsem neudělal moc rychlosti, běželo se mi překvapivě dobře," uvedl Petr. "Nějaké malé bolístky byly, ale v závodě mě to neomezovalo. S časem jsem spokojen, ve finále jsem doufal v lepší, ale třeba se podaří v Düsseldorfu nebo Berlíně. Chci teď zapracovat na rychlosti. Jsem rád za limit, protože ho teď už nemusím honit a můžu si dělat přípravu, jak potřebuji," pochvaloval si Svoboda.

Na 45. ročník mítinku zavítal i věhlasný sprinter Kim Collins, který šedesátku prolétl za 6.71 v rozběhu a v 6.64 ve finále. Nejvážnějším konkurentem mu byl Ukrajinec Suprun (6.75), z domácích borců byl nejlepší na třetí pozici Jan Veleba (dvakrát 6.81), čtvrtý byl pak junior Štěpán Hampl, i přesto že lépe běžel v rozběhu (6.83 vs. finálových 6.86). Mezi ženami se díky času 7.42 prosadila přesvědčivě Barbora Procházková, nejlépe jí sekundovala Nikola Bendová (7.51).

Další solidní starty na šedesátce překážek si připsala Zuzana Hejnová, v rozběhu porazila Lucii Koudelovou, ač obě dosáhly stejného času 8.31 sekundy. Ve finále naopak uspěla specialistka Koudelová, která ubrala tři setiny, zatímco Hejnová zrychlila "jen" o dvě setiny vteřiny.

Na specifickém třísetmetrovém "okruhu" jablonecké haly byl hlavní ozdobou start talentovaného Filipa Sasínka, který dostál roli favorita - vyhrál o šest vteřin před Ukrajincem Kovalem - čas 3:46.29 lze v takové "konkurenci" označit za kvalitní, byť nedosahuje úrovně mírnějšího limitu na HME.

Indoor Track & Field Vienna

Na mítinku ve Vídni udělali radost šéftrenéru Dvořákovi především běžci na 800 metrů. Výkonnostnímu kritériu pro HME vyhověly hned dvě ženy. Duel českých půlkařek vyhrála Diana Mezuliáníková, která zúročila svou obvyklou taktiku, vyvezla se a v cílové rovince prokázala rychlost. Časem 2:02.71 zaostala pouhé dvě setiny za svým absolutním osobákem, který zaběhla v létě 2014. Poražená Lenka Masná však nemusela tolik smutnit, i výkonem 2:02.97 totiž pohodlně vyhověla ostrému limitu ČAS pro "Evropu". "Byla to první halová půlka od roku 2015. S výkonem jsem rozhodně spokojená. Běželo se mi od začátku dobře. Celý závod jsem se vezla. Stále jsem v plné přípavě, tak je to takové nevyběhané," zhodnotila. Doufejme, že tím svěřenkyně definitivně uzavřela kapitolu zdravotních peripetií, které ji pronásledovaly od předloňského jara.

Ke kolegyním se o nějakou hodinku později přidal i Jan Kubista, který dokázal úterní šestistovku - nejrychlejší v české historii - zúročit i na své hlavní trati. Čtyři okruhy zvládl za 1:47.61, halový osobák si tím vylepšil o 37 setin a v celkovém hodnocení byl (v jiném běhu) rychlejší pouze Brit Learmonth (1:47.20), naopak Kubista dosáhl lepšího času než třeba slovenský olympionik Repčík (1:47.93). Další čeští půlkaři uzavírali první desítku početné výsledkové listiny, devátí Alena Ulrichová a Filip Šnejdr zaběhli 2:07.64, resp. 1:49.80, desátý Matěj Pavlíček 1:50.96.

Na nemistrovské dvoustovce si vylepšil juniorský rekordman Jiří Polák letošní maximum na 21.41 sekundy, rychlejší byl pouze - o tři desetiny - Slovák Volko (21.11). Trojskokan Jiří Zeman si vytvořil halový, a tím i absolutní osobní rekord výkonem 15.48, v soutěži skončil třetí. Čtvrtá a pátá byly české sprinterky ve finále šedesátky, Martina Štychová běžela 7.53, Jana Slaninová (stejně jako v rozběhu) 7.57. Ve své silnější disciplíně, dvoustovce, byla Slaninová druhá v čase 24.44, Alena Symerská čtvrtá za 24.62, Štychová osmá (25.03). V tyčce zvítězila Rebeka Šilhanová se 421.

Kvalitními výkony se prezentovali vítězové čtvrtek, zejména pak Britka Doyleová, která si upevnila vedení ve světových tabulkách časem 51.86 vteřiny, rychle běžel ale i Turek Altintas, jehož 46.65 s by jej mělo řadit na čtvrtou pozici v průběžných statistikách. Šedesátku překážek ovládla Chorvatka Ivančevičová a s 8.10 je momentální nejrychlejší Evropankou sezóny. Britka Walladerová předvedla v kouli 17.18, což by ji mělo řadit v tabulkách na pozici kontinentální trojky.

Michal Procházka, foto: Václav Novotný