Půlmaratonské tituly pro Homoláče a Kamínkovou

sobota 14. dubna 2018
Již podesáté se konalo v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu také mistrovství české republiky na stejné distanci. Z nejcennějších kovů se radovali Jiří Homoláč a Petra Kamínková. Absolutní pořadí ovládli závodníci z Keni.

Mužský závod byl jednoznačně v režii keňských závodníků. Ti se hned v úvodních kilometrech odtrhli od zbytku startovního pole a většinu závodu běželi společně. Úspěšnější byl nakonec Benard Matheka, jenž proběhl cílem v čase 1:05:25, což byl o něco slabší výkon, než si od něj pořadatelé slibovali. Jeho reprezentační kolega Mark Rotich finišoval na druhém místě za 1:05:43. Souboj o nejlepšího českého závodníka se odehrával až na dalších pozicích a sváděli ho dlouhodobá česká jednička na vytrvaleckých tratích Jiří Homoláč a půlmaratonský mistr z posledních tří let Vít Pavlišta. Právě Vítek odtáhl svému soupeři většinu závodu, na což doplatil v jeho závěru. Homoláč měl rychlejší finiš a svého soka porazil v čase 1:06:15. Získal tak svůj první titul mistra republiky v půlmaratonu. Přesto, že Pavlišta doběhl druhý za 1:06.23, ze zisku stříbrné mistrovské medaile se těšit nemohl, jelikož byl z výsledkové listiny MČR vyřazen, protože neběžel v oddílovém dresu, což je každý závodník, který se účastní národního šampionátu povinen. Stejný osud postihl ještě několik dalších startujících. Více informací naleznete ZDE. Na stříbrný stupínek tak vystoupal Petr Pechek, který v podstatě celý závod běžel osamocen a časomíra mu ukázala 1:08:38. Petr rozšířil svou sbírku mistrovských medailí z této trati na šest. Ač doběhl jako čtvrtý český závodník, radoval se z bronzu. Řeč je o Kamilu Krunkovi, který si tak oproti loňsku o jednu příčku polepšil. Pardubický půlmaraton zvládl za 1:09.33.

Ženské klání mělo v celém svém průběhu v podstatě stejný scénář. Hned od startu si vybudovala pohodlný náskok Keňanka Yumes Mora Oryanchaová a rozdíl mezi ní a ostatními závodnicemi se už pouze navyšoval. Připsala si tak suverénní triumf v čase 1:18:03. Boj o mistrovské medaile byl mnohem zajímavější a napínavý až do samotného konce. O titul se praly zkušené závodnice Petra Kamínková a Ivana Sekyrová, které až do závěrečných kilometrů běžely bok po boku. Lepší finiš měla nakonec Kamínková, když proběhla cílem v čase 1:21:01. Vybojovala tak svůj šestý titul. Sekyrová na ní v závěru ztratila pětačtyřicet vteřin a brala stříbro za 1:21:46. Pro sokolovskou závodnici to je již dvanácté medaile z MČR v půlmaratonu. O majitelce bronzového cenného kovu rozhodly pouhé čtyři vteřiny a své umístění na stupních vítězů z loňského roku obhájila Daniela Havránková (1:23:00). Těsně pod pódiem zůstala Martina Vévodová (1:23:04).