přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2010, 19:20

Půlmaratonci míří pro tituly poprvé do Plzně

V neděli 25. dubna 2010 se uskuteční třetí ročník Plzeňského půlmaratonu, memoriálu Onči Krásného, tentokrát i jako mistrovstvím ČR.

„Plzeň je vhodným městem pro takovýto podnik,“ říká ředitel závodu Petr Konop, který je sice z Domažlic, ale do západočeské metropole pravidelně dojíždí. „Podobných akcí tu není za rok tolik, ale když o ní Plzeňané vědí, přijdou se podívat, a tak by závod mohl mít pěknou atmosféru,“ uvedl Konop. „Jsem velmi ráda, že u nás proběhne poprvé takováto akce a že Plzeň ožije sportem,“ uvedla radní města Petra Kacovská.

Proč zvítězila ve výběrovém řízení Český atletický svazu právě západočeská metropole? „Plzeň má v české atletice dobrý zvuk, oba šampionáty, co tu byly na dráze, myslím zůstaly nepřekonané. Tady na půlmaraton se spojily zkušenosti Domažlických, kteří mistrovství pořádali sedmkrát, a nadšení kolem zdejšího nového závodu,“ vypočítal vedoucí oddělení soutěží ČAS Václav Fišer důvody přidělení významné akce na západ Čech.Účastníci tiskové konference v hotelu Marriott v Plzni (zleva): Kreisinger, Štefko, Kacovská, Sladký, Fišer a tisková mluvčí ČAS Karolína Farská

Plzeňský půlmaraton jako takový není na běžecké mapě dlouho, zatím má za sebou dva ročníky. Ovšem už v tom druhém však narostla účast na 160 běžců a podařilo se navázat spolupráci se zdejším hotelem Courtyard by Marriot, který bude srdcem závodu také tuto neděli – nejen jako prostor startu a cíle, ale také svým zázemím šaten apod. „Chceme vytvořit tradici, která by vešla do povědomí širší veřejnosti a postupně se přiblížit úrovni již zavedených půlmaratonů u nás, tedy pražského a pardubického,“ naznačil vizi organizátor závodu Roman Sladký.

„Myšlenku uspořádat tady v Plzni půlmaraton mám už od počátku svého podnikání. Troufnul jsem si na to až po třech letech pořádání desítky v Horažďovicích, kdy jsem si myslel, že už na to mám dost zkušeností,“ vysvětlil šéf desetičlenného týmu, který půlmaraton organizuje. Oceněním organizátorských schopností je přidělení mistrovství republiky. „Běhání zažívá obrovský boom, ty počty lidí, co se objevily třeba teď v Praze jsou úžasné. V Plzni počet účastníků letos narostl v podstatě o sto procent, a my věříme, že tenhle trend si udrží i dále,“ doplnil Fišer Sladkého.

Půjde především o mistrovské tituly, na nějž bude mezi muži hlavním adeptem Róbert Štefko, zkušený matador s výtečným osobním rekordem 60:29, který i po deseti letech patří mezi tři stovky nejrychlejších půlmaratonských časů. „Tehdy jsem porazil i pozdějšího olympijského vítěze v Sydney Baldiniho,“ vzpomíná Štefko a zároveň připomíná, že ještě stále čerpá ze své někdejší „superformy“. Ačkoli od svého osobáku překročil čtyřicítku a rodilý Košičan vyměnil slovenské občanství za české teprve před šesti lety, nasbíral už 15 zdejších republikových titulů.

A právě půlmaraton tvoří největší díl sbírky, celou třetinu. „Je pravda, že to je moje nejúspěšnější trať, vše ale závisí na tom, jaká je kde konkurence. Mistrovství už teď běhám z povinnosti ke klubu, ale je to také společenské akce, rád se tu potkám s někým, koho jsem delší dobu neviděl. Je fajn, že je to v Plzni a nemusím nikam daleko jezdit. Navíc bych stejně šel trénovat,“ zavtipkoval jindy klidný borec.

Zdá se pravděpodobné, že se v neděli Štefkova půlmaratonská kolekce rozroste na šest zlatých exemplářů, hlavní soupeři Štefkovi totiž odpadli. Jeho svěřenec Jan Kreisinger, který nedávno příjemně překvapil splněným limitem na mistrovství světa právě na této trati, má nyní jiné priority, především na dráze. „Začátkem května bych chtěl v Polsku běžet desítku k 29 minutám, a půlmaraton čtrnáct dní předtím se mi vůbec nehodí,“ vysvětlil Kreisinger, který by se rád probojoval na mistrovství Evropy (limit ČAS 28:52).

Ani další velká vytrvalecká postava Pavel Faschingbauer se na startu nejspíš neobjeví, necítí se fit po předešlém závodě. 37letý domažlický běžec byl často Štefkovým sparingem a tahle spolupráce nyní ještě nabrala na intenzitě. „Dohodli jsme se, že mu se svými dvacetiletými zkušenostmi zkusím pomoct. Věřím, že by i přes narůstající věk mohl zaběhnout ještě nějaký rychlý maraton,“ vysvětlil Faschingbauerův „trenér“.

Kdo je favoritem podle Jana Kreisingera? „Určitě tady Róbert, podle mě z těch, co poběží, nemá konkurenta. Mezi ženami věřím Petře Kamínkové, je to taková stálice,“ prohlásil. Pro olomouckou běžkyni, která jen zřídka sbírá porážky od domácích soupeřek by to byl již třicátý sedmý (!) titul mistryně republiky. Patrně největší soupeřkou by jí měla být sokolovská Ivana Sekyrová, na kterou by se Kamínková případným třetím půlmaratonským zlatem mohla dotáhnout.

Největší zahraniční hvězdou bude v Plzni Etiopan Erkoló Ashenafi, běžec s osobními rekordy 29:25 na 10 km a 1:04:21 na půlmaraton. Dalšími elitními závodníky jsou maďarští vytrvalci Tamás Tóth (OR: 1:05:20), Balázs Ott (OR: 1:05:42) a jejich krajanka Zita Káczerová.

Na všechny závodníky čeká pět okruhů, s výjimkou přeběhu mostu sice rovinatá, ale na druhé straně členitá trasa, pokud jde o zatáčky. „Pro běžce je ideální rovnoměrné tempo, takže taková trať příliš není vhodná pro překonávání osobních rekordů, i když zase může pomoct při nepřízni počasí. Dobré je to určitě pro atmosféru, diváci uvidí závodníky vícekrát a nebude to jako v cyklistice, kde vám jednou „profrčí“ a pak už je nevidíte,“ zhodnotil Štefko trať vedenou v okolí Štruncových sadů a krajem centra města.

Start závodu, pojmenovaném po zdejším významném běžci a trenérovi Ončovi Krásném (profil viz níže), je v poledne před hotelem Courtyard by Marriott v Sadech 5. května. Hotel je centrem závodu – budou zde šatny, závodnické zázemí i závodní kancelář. Registrovaní závodníci si mohou vyzvednout své startovní číslo a účastnické triko v závodní kanceláři v hale hotelu Courtyard by Marriott v sobotu 24. 4 od 14.00 hod do 18.00 hod a v den závodu od 8.00 hod do 11.30 hod. Aktuálně je přihlášeno 250 závodníků, ale celková účast se patrně přiblíží třem stovkám.

Pro všechny závodníky i diváky je připraven bohatý program. Rekreační běžci si budou moci vyzkoušet VZP lidový běh, který startuje v 11.00 hod. Jeho délka je necelé 2 km a každý přihlášený běžec bude mít šanci vyhrát nějakou cenu v tombole. Pro děti je připravena dětská atletika, kde si budou moci vyzkoušet a nechat změřit své výkony v různých atletických disciplínách. O zábavu se postará svým vystoupením kapela Lucie Tribute a skupina mažoretek Maršálky. Děti si budou moci zadovádět na skákacím hradu. Na závěr programu proběhne ještě tombola pro účastníky Plzeňského půlmaratonu. Každý závodník v cíli obdrží pamětní medaili. Na trati i v cíli závodu bude připraveno občerstvení.

Plzeňský půlmaraton odstartuje výstřelem z pistole místopředseda senátu ČR Ing. Jiří Šneberger. Závod se koná také pod záštitou primátora města Plzně Ing. Pavel Rödla.

Více informací na www.plzensky-pulmaraton.cz a v rubrice Zaostřeno na.
-------------
Miloslav „Onča“ Krásný (3. 2. 1929 – 18. 3. 2003) byl významný běžec, podle slov jeho trenéra Miroslava Hlinky „nebyl talent od přírody, ale měl obrovskou vůli“. Později se Onča Krásný stal i významný trenérem, který v plzeňské Škodovce vychoval řadu úspěšných atletů: Marcel Theer, Petr Mareš, Helena Zímová, Ivana Hlaváčková, Pavel Soukup, Michal Šneberger, Lenka Ptáčková a Vladimír Bartůněk.
-------------
Róbert Štefko
* 28. 5. 1968 Košice; české občanství od 23. 4. 2004
Oddíl: AK Kroměříž
Osobní rekord: 1:00:29 (2000)
Největší úspěchy: ME 1994 – 4. místo na 10000 m, MS 1999 kros – 12. místo

Tituly MČR (15):
2x maraton
5x půlmaraton
3x 10 km silnice
1x vytrvalci kros
3x 10000 m dráha
1x 5000 m dráha

Michal Procházka

Vytisknout