Půlmaraton v režii Afričanů

neděle 30. března 2014
Mistry světa na poloviční maratonské trati se v Kodani stali Keňané Gladys Cheronová a Geoffrey Kipsang, v soutěži tříčlenných týmů kralovali Keňanky a Eritrejci.

Dánská metropole hostila světovou půlmaratonskou elitu. Při 21. MS v silničním běhu byly k vidění kvalitní časy a znovu se prokázala dominance afrických vytrvalců, obzvláště v mužské kategorii, mezi nejlepší ženskou pětici se zase dostaly výhradně Keňanky. Medaile z předešlého šampionátu v Kavarně před dvěma lety se v individuálním závodě nepodařilo nikomu obhájit.

Selhání favorita

Mužský závod se stal kořistí Geoffreye Kipsanga z Keni, někdejší juniorský mistr světa v krosu či dvakrát třetí při berlínském maratonu zaběhl výkon roku 59:08. O třináct vteřin zpět finišovali zbylí medailisté, stříbro si vysloužil Eritrejec Samuel Tsegay, bronz Guye Adola, pro oba je 59:21 osobním rekordem Čtvrtým místem, a tedy nezdarem, skončil závod pro světového rekordmana, obhájce a pětinásobného šampiona Zersenaye Tadeseho, jenž na vítěze ztratil přesně půl minuty. Afričané nedali zbytku světa „čuchnout“, až od 16. místa najdeme zástupce Turecka (Arikan) a Španělska (Lamdassem), ale mimo Afriku narozený je až 18. Japonec Kikuchi.

Náplastí pro Tadeseho mohlo být týmové zlato, které získal spolu s kolegy Eritrejci o 39 vteřin před Keňany, Etiopané ztratili v součtu téměř dvě minuty.

Suverénní Keňanky

Prvních pět míst si v Kodani vyhradily Keňanky. Titul si vysloužila stříbrná medailistka z desítky na MS v Moskvě v Gladys Cheronová za čas 1:07:29. O čtvrt minuty zpět si pro stříbro doběhla Mary Waceraová, bronzová Sally Chepyegová ztratila na vítězku už 23 sekund. Mezi ženami se Evropa prosadily více, Francouzka Daunayová na sedmé místo, medailistka z maratonu na MS Italka Straneová doběhla hned za ní.

Keňanky pochopitelně neměly konkurenci ani v soutěži družstev. Na Etiopanky získaly přesně čtyřminutový náskok, velkou ztrátu za nimi však měly i Japonky, které o 24 s rozesmutnily Italky.