Ptejte se Zersenaye Tadeseho

středa 3. dubna 2013
Díky aktivitám společnosti PIM poběží ulicemi Prahy světový rekordman v půlmaraton a my jej můžeme pro vás vyzpovídat. Na rozhovoru s ním máte vy, čtenáři atletika.cz, možnost se rovněž podílet.

Eritrejec Zersenay Tadese patří k nejvýraznějším osobnostem vytrvalostního běhu. Narodil se 8. února 1982 ve vesnici Adi Bana, a přestože tehdy zemí zmítaly boje za nezávislost na Etiopii, prožil prý Zersenay vcelku poklidné dětství spolu se šesti sourozenci. Jako teenager se zajímal o cyklistiku, dokonce po vítězství v několika závodech uvažoval o profesionální kariéře, jenže 30- až 50km tratě byly příliš krátké. Jako základ pro distanční běhy se ale ukázal jako dost dobrý.

Na mezinárodní atletickou scénu vstoupil Tadese (původně chybně psaný s dvěma s – „Tadesse“) jako sotva dvacetiletý v roce 2002 velmi dobře. Se špatně padnuvšími botami doběhl při krosovém mistrovství světa v Dublinu na 30. místě, jen o jednu pozici se pak nevešel mezi nejlepší dvacítku na půlmaratonském šampionátu v Bruselu. Africký šampionát v tuniském Radésu mu na desetikilometrové trati přinesl šesté místo. O rok později už v krosovém i silničním MS pronikl mezi nejlepších deset a totéž se mu podařilo osmou příčkou na 5000 m při premiérovém „světě“ na dráze v Paříži.

Mimořádnou se (nejen pro něj) stala sezona 2004, v níž získal jako první sportovec pro Eritreu medaili z olympijských her. Stalo se v Aténách 20. srpna na desítce, cenný kov byl z bronzu. To už měl na svém kontě týmovou medaili stejné barvy z krosu, odkud v dalších letech přivezl dalších šest kousků, mezi nimiž se zvlášť vyjímalo individuální zlato z keňské Mombasy 2007. Přes úctyhodnou bilanci 1-2-4 (z toho jako jednotlivec 1-1-2) se přespolní běh jeho doménou nestal.

Největší slávu si totiž Tadese získal půlmaratony, k nimž ho zcela jistě povzbudil skvělý čas 59:05, který se mu v sezoně 2005 podařil již při jeho druhém startu na této trati (Great North Run u anglického Newcastlu). Rok nato už mu pověsili na krk zlato při mistrovství světa v Debrecínu a totéž následovalo v Udine, Riu, Birminghamu a šňůra titulů byla přerušena v Nan-ningu 2010, kde se musel spokojit se stříbrem. V témže roce se ale také stal nejrychlejším půlmaratoncem všech dob, díky času 58:23 z Lisabonu 21.3. A loni (šampionát se přesunul pouze do sudých let) se hned zase vrátil na mistrovský trůn – jeho sbírka z MS tedy čítá půltucet cenných kovů v řadě, z toho pět zlatých.

Své dotazy posílejte jako obvykle na adresu mprochazka@atletika.cz, jen si tentokrát musíte pospíšit a napsat nejpozději v pátek 5.4. do 11 hodin. Rozhovor najdete v příslušné rubrice a jako obvykle vás na něj upozorníme mezi hlavními články.