přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. října 2010, 16:05

Ptejte se Petra Frydrycha

Na pravidelný Rozhovor měsíce přijal pozvání elitní oštěpař, který zejména v první polovině sezony zářil dalekými hody a úspěchy na prestižní Diamantové lize. Ptát se Petra Frydrycha máte možnost i vy, čtenáři webu atletika.cz.

Při pohledu do výsledkových listin je v letošní Petrově sezoně nápadný zlom. První část lze označit jako pohádkovou a charakterizují ji daleké hody a s nimi spojené vavříny ze špičkově obsazených mítinků. Výkonnostním vrcholem pak je jeho stávající osobní rekord ze Zlaté tretry Ostrava 88.23 m.


Petr Frydrych na loňském MČR mužů a žen,
foto: J. Kucharčík 

Po druhém místě v New Yorku, kterého dosáhl 12. června, následovala půldruhého měsíce dlouhá závodní pauza, v níž léčil pochroumaná záda. Období klidu pak ostrým střihem ukončila až kvalifikace při mistrovství Evropy, kterou začala ona druhá, již podstatně méně úspěšnější část sezony. Závodní i tréninkový výpadek se podepsal na Petrově výkonnosti víc, než si zprvu i on sám připouštěl, a výsledkem bylo celkově desáté místo v Barceloně za výkon o více než deset metrů horší jeho květnového osobáku. Ani ve zbytku sezony na své jarní velehody již zcela nenavázal, když jeho nejdelší pokus letěl „jen“ za 81 metrů.

Neměl jsem už kde brát. Problémy se zády jsem si způsobil v minulé sezoně špatnou technikou a letos v březnu jsem si zranění obnovil. Nejvíc se to projevilo na házení, nemohl jsem ale ani pořádně běhat a já přitom z práce nohou hodně těžím. V té první části sezony jsem házel z toho, co jsem stihl udělat do února, až do konce závodního období to však nemohlo vydržet,“ popsal 22letý závodník pražské Dukly.

Od srpna se cítí fit, to však neznamená, že by polevoval v ostražitosti. „Podle docenta Koláře se zranění může kdykoliv vrátit, proto dvakrát denně cvičím cviky na zpevnění. Navíc do Vánoc budeme dělat hlavně hry a je tedy ještě čas na rekonvalescenci,“ upozorňuje Frydrych.

Za sebou má téměř měsíční volno, které vyplnil dovolenou v Egyptě a také pobytem v třeboňských lázních. Přípravu na novou sezonu zahájí 25. října. „Už se těším. Pořádný pohyb mi chybí,“ tvrdí svěřenec Jana Železného, v jehož skupině se kromě dlouholetého parťáka Vítězslava Veselého potká i s „nováčky“ Barborou Špotákovou a Jakubem Vadlejchem.  

Dotazy Petru Frydrychovi můžete posílat do pondělí 18. října do 16 hodin, jako obvykle na mprochazka@atletika.cz, výsledek pak naleznete jako vždy v rubrice Rozhovor měsíce, upozorníme vás na něj také zde v Aktualitách.

Adam Pražák

Vytisknout