Ptejte se Nikoly Bendové

pondělí 2. ledna 2017
Pozvánku do naší pravidelné rubriky tentokrát přijala bronzová medailistka z letošního evropského šampionátu do 17 let v Tbilisi na 200 metrů Nikola Bendová.

Nikola se narodila v Ostravě, ale od svých čtyř let bydlí s rodiči v Žebráku nedaleko Berouna. Atletické geny zdědila po svých rodičích. Otec Jiří běhal velmi kvalitně čtvrtku a maminka Nikola byla dokonce sedmá na mistrovství světa juniorů na stovce překážek.

Osmnáctiletá sprinterka se nejprve věnovala tenisu. „Bavil mě, ale postupem času byl příliš náročný, hlavně tedy z finančního hlediska,“ vysvětluje. První atletické krůčky absolvovala pod vedením otce. Od desíti let se stala členkou USK Praha. V únoru roku 2015 se přesunula ke konkurenci do Olympu Praha, kde se připravuje pod vedením trenéra Miroslava Zahořáka, který v minulosti trénoval oba její rodiče.

Již v žákovské kategorii prokazovala svůj nesporný potenciál a sbírala republikové medaile i národní rekordy své kategorie. V podobném trendu pokračovala i s přestupem do dorostu. První velkou reprezentační akcí pro ni pak bylo mistrovství světa do 17 let v Cali v roce 2015. Ještě před odletem vylepšila na mistrovství republiky mužů a žen v Plzni dorostenecký národní rekord na 200 metrů, když prolétla trať za 23.76. Navíc si připsala svůj první mistrovský titul mezi dospělými. V Kolumbii pak vybojovala na stejné distanci velmi kvalitní páté místo. K tomu ještě přidala jedenácté místo na stovce.

V postupném zlepšování pokračovala i v roce 2016. Na mistrovství ČR mužů a žen v Táboře vylepšila časem 11.57 dorostenecký národní rekord na stovce a brala stříbro. Stejný cenný kov si vyběhla i na dvojnásobné trati. V obou případech ji porazila pouze favorizovaná Barbora Procházková. Skvělou formu pak potvrdila o pár týdnů později na premiérovém evropském šampionátu v gruzínském Tbilisi. Přesto, že ji postihla viróza, která Nikolu nepustila na start stovky, na dvoustovce již do bloků zaklekla a nakonec z toho byla bronzová medaile.

Z Gruzie odcestovala rovnou na mistrovství světa juniorů do polské Bydhošti, kde se však projevila únava z náročného programu a její cesta skončila již v rozběhu. Koncem srpna se zaskvěla dalším dorosteneckým národním rekordem, když na MČR do 22 let na Kladně triumfovala na dvoustovce v čase 23.65.

Své dotazy na Nikolu Bendovou můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do čtvrtka 5. ledna.

Petr Jelínek, foto: E.Erben