Ptejte se Nikol Tabačkové

čtvrtek 31. srpna 2017
Pozvánku do naší pravidelné rubriky "Rozhovor měsíce" přijala juniorská mistryně Evropy v hodu oštěpem Nikol Tabačková.

Nikol začínala se sportem již v útlém věku. První volbou byl baseball a záhy přešla k softballu. Její výběr byl přirozený, jelikož se oba její rodiče tomuto sportu věnovali. Postupně zkoušela i řadu jiných letních i zimních sportu, až si našla cestu k atletice. První zkušenost s královnou sportu přišla již v osmi letech.

Postupem času si ji všiml její současný trenér Stanislav Šuška, který viděl její potenciál v hodu oštěpem. První závod v této disciplíně absolvovala v roce 2012 a několik týdnu nato se vybojovala bronz na MČR žactva. V další sezóně pak dokázala v Budapešti překonat český žákovský rekord, který má nyní hodnotu 55.55. Ač sbírala úspěchy v atletice, dokázala ji nadále velmi zdatně kombinovat se softballem, kterému se věnovala na reprezentační úrovni.

První mezinárodní atletická zkušenost přišla v kvalifikaci na Olympijské hry mládeže v ázerbajdžánském Baku, kde si vyházela dvanáctou příčku. V sezóně 2015 se nejprve stala národní dorosteneckou rekordmankou a následně odcestovala na MS do 17 let, které hostilo kolumbijské Cali. Ve světové konkurenci své kategorie skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Vrcholem sezóny 2016 byl pro Nikol juniorský světový šampionát v polské Bydhošti, kam odjížděla jako jedna z favoritek. Odehrál se však podobný scénář jako na MS v Cali a musela se opět spokojit se čtvrtým místem.

V dalším výkonnostním růstu pokračovala i v letošní sezóně, kdy nejprve v Břeclavi vylepšila hodnotu juniorského českého rekordu na 56.84 a následně dočkala i své první velké medaile. Stalo se tak na mistrovství Evropy juniorů v italském Grossetu, kde dominovala v kvalifikaci i v samotném finálovém závodě a stala se evropskou šampionkou.

Své dotazy na Nikol Tabačkovou můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 3. září.