Ptejte se Michaely Dimitriadu

pátek 2. listopadu 2012
Do naší pravidelné rubriky jsme pozvali jednu z nejlepších ultramaratonkyň na světě, která nedávno ovládla šampionát v běhu na 24 hodin a bodovala i v tradiční anketě Atlet roku ČR, kde ji oslovení odborníci zařadili na 13. místo. Ptát se jí můžete i Vy.

Za jediný den uběhla Michaela Dimitriadu více než 244 km, což je podle statistik mezi ženami druhý nejlepší výkon historie, a suverénně tím vyhrála světový šampionát v polských Katovicích, když druhou ženu pořadí porazila o téměř čtyři kilometry. Takto lapidárně lze vyjádřit největší sportovní úspěch 38leté obchodní referentky jedné pražské lékárny, která propadla kouzlu dlouhých, ale opravdu dlouhých běhů.

Své kvality potvrdila Dimitriadu i 27. října  v Plzni, kde se konal republikový šampionát v běhu na 100 km, když tuto vzdálenost zvládla za necelých devět hodin. Za svým rok starým národním maximem na této trati zaostala sice o téměř hodinu, nicméně vzhledem k podmínkám, které ten den panovaly, se není co divit. „Byla docela zima, foukal velmi silný vítr, který byl hlavně v pasážích u řeky Radbuzy opravdu znát a z oblohy pořád něco padalo. Těžko říct, jak bych běžela, kdyby bylo příhodnější počasí, ale minimálně o něco lépe nejspíš ano,“ zamýšlela se Dimitriadu s čtyřdenním odstupem. I když nadšením z výsledku nehýřila, přesto jím potvrdila své výsadní postavení na nejen tuzemské scéně. Rychleji než ona byli v cíli jen čtyři muži v čele s Danielem Orálkem, svou nejlepší ženskou konkurentku Ivu Pachtovu porazila o více než hodinu.

Prosadila se i do výsledků tradiční ankety o nejlepšího atleta ČR za uplynulý rok, když skončila na třináctém místě celkového pořadí. Bez zajímavosti jistě není, že jí hlasující z řad atletických odborníků dali více hlasů než medailistce z ME do vrchu Pavle Matyášové Schorné, národní rekordmance v sedmiboji Elišce Klučinové či pětinásobnému vítězi ankety a dosud jednomu z nejpopulárnějších tuzemských atletů Romanu Šebrlovi.

Do rozhovoru s Michaelou Dimitriadu můžete svými dotazy přispět i Vy. Posílejte je e-mailem na adresu aprazak@atletika.cz do středy 7. listopadu.

Adam Pražák, foto: D. Orálek