Ptejte se Lady Vondrové

pondělí 9. dubna 2018
Pozvánku k „Rozhovoru měsíce“ tentokrát přijala čerstvá juniorská halová česká rekordmanka v běhu na 400 metrů a semifinalistka HMS v Birminghamu Lada Vondrová.

Lada sbírala úspěchy již v dorostenecké kategorii a záběr jejích disciplín byl a je opravdu široký. Z domácích republikových šampionátů vozila medaile ze čtvrtky, půlky, překážkových běhu i z víceboje. Její první velkou mezinárodní akcí bylo mistrovství světa do 17 let v kolumbijském Cali, kde se ji na čtvrtce překážek podařilo postoupit do semifinále.

S velkými nadějemi odcestovala o rok později na evropský šampionát stejné kategorie, který hostila gruzínská metropole Tbilisi. Tam se jí ovšem nedařilo podle představ a její cesta skončila již v rozběhu. Alespoň částečně si pak spravila chuť na mistrovství republiky do 22 let v Kladně, kde získala zlato na 400 metrů překážek a k tomu přidala ještě stříbro na hladké čtvrtce.

Atletický rok 2017 byl pro pardubickou atletku úspěšný již od halové sezóny. Na domácím juniorském mistrovství zvítězila v novém rekordu šampionátu 54.30. Pod otevřeným nebem pak vybojovala svou první mistrovskou medaili i mezi dospělými, když na MČR mužů a žen v Třinci finišovala ve finále závodu na 400 metrů překážek na bronzové příčce.

Stejnou disciplínu si zvolila i pro start na mistrovství Evropy juniorů v italském Grossetu. V semifinále si dokázala vylepšit osobní maximum na 58.89 a probila se do boje o cenné kovy. Ve finále pak obsadila sedmé místo. Koncem srpna získala na MČR do 22 let mistrovský double na tratích 400 metrů a 400 metrů překážek.

Opravdový výkonnostní skok přišel v průběhu letošní haly. Začátkem února zaběhla ve vloženém závodě na 400 metrů v pražské Stromovce čas 52.95, čímž téměř o vteřinu vylepšila hodnotu halového juniorského českého rekordu Aleny Pekárkové z roku 1983. Navíc se kvalifikovala na halový světový šampionát v Birminghamu.

Ve světové konkurenci si nevedla vůbec špatně, když se jí hned při premiéře na velké mezinárodní akci mezi dospělými podařilo postoupit do semifinále. Následně byla i finišmankou české štafety na 4x400 metrů, která si ve složení Martina Hofmanová, Marcela Pírková, Tereza Petržilková a právě Lada Vondrová odvezla z Británie sedmé místo.

Své dotazy na Ladu Vondrovou můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 11. dubna.

Petr Jelínek. foto: ČAS - A. Gräf