Ptejte se Jiřího Homoláče

středa 28. září 2016
Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijal jeden z našich nejlepších vytrvalců posledních let, účastník letošního mistroství Evropy a také vítěz nedávných Běchovic Jiří Homoláč.

Jiří se původně věnoval fotbalu, ale jeho kariéru ukončilo v sedmnácti letech zranění, a tak začal s atletikou a velmi záhy se začal v domácí konkurenci prosazovat. První mezinárodní zkušenosti začal sbírat již v roce 2008, kdy se dostal do nominace na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, které se konalo v německém Zell am Harmersbachu. Zde obsadil v juniorské kategorii patnácté místo. Téhož roku startoval i vrchařském světovém šampionátu ve švýcarské Crans Montaně. Ve světové juniorské konkurenci si doběhl pro pětadvacátou příčku. Svou druhou účast na ME v běhu do vrchu si připsal hned o rok později ve Stubai, kde skončil mezi juniory devatenáctý.

V roce 2009 poprvé startoval také na kontinentálním šampionátu v krosu. V Dublinu usiloval o co nejlepší umístění opět v juniorské kategorii a nakonec z toho bylo čtyřiašedesáté místo. Na další krosovou zkušenost v evropské konkurenci čekal tři roky. V sezóně 2012 si odvezl z Budapešti dvaadvacáté místo v kategorii dvaadvacítek. O několik měsíců později následovala jeho druhá účast na mistrovství světa v běhu do vrchu v Ponte di Legnu, kde doběhl dvaapadesátý.

Jiří se však stále více věnoval i silničním běhům a v roce 2013 odjel reprezentovat Českou republiku na univerziádu do Kazaně v půlmaratonu. V Rusku skončil na dvaadvacátém místě.

Letošní rok pak zahájil desetitýdenním tréninkovým kempem v Keni a svou formu prodal jen pár dní po návratu, když si na pražském půlmaratonu vylepšil osobní rekord téměř o dvě minuty a cílem proběhl v čase 1:03:50, čímž se zároveň kvalifikoval na mistrovství Evropy v Amsterdamu. O dva týdny později si posunul hodnotu svého osobního maxima i v maratonu, který v Hamburku zvládl za 2:16:55. Přesto byl zklamán, protože jeho snem byla účast na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Začátkem června však odcestoval na kontinentální měření sil do nizozemské metropole, kde doběhl na čtyřiašedesátém místě.

Své dotazy na Jiřího Homoláče můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 2. října.

Petr Jelínek, foto: E. Erben