přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. března 2011, 12:17

Ptejte se Jaroslava Báby

Po sedmi letech se elitní český výškař dočkal na vrcholném podniku cenného kovu, z Paříže si přivezl stříbro. Pozvali jsme jej na pravidelný rozhovor měsíce, v němž se máte možnost ptát i vy.

Po posledních šampionátech jsme od Jaroslava Báby slýchaly slova ve smyslu „už je to dlouhé“. Není divu: talentovaný svěřenec Aleše Dudy zvítězil na evropských šampionátech juniorů i do 23 let a úspěšný vstup mezi dospělé korunoval v sezoně 2004 ziskem bronzu na halovém MS v Budapešti i olympiádě v Aténách. Šest následujících sezon však Bába musel držet medailový půst.


Z návratu mezi elitu po zranění na MS v Ósace 2007 měl radost, čekání na medaili se ale protáhlo - obě foto: www.graf.cz

Více než rok mu sebralo vážné zranění ze zimy 2006, ale ani když už se rodák z Karviné dal do pořádku, nedařilo se mu na stupně vítězů proniknout. V letech 2005 až 2010 obsadil všechna finálová umístění (vyjma sedmé příčky) a hned třikrát skončil pátý. Včetně loňského mistrovství Evropy v Barceloně, po němž si ulevil: „Je to pořád to samé, takové paběrkování.“

Na začátku sezony 2011 však 26letý výškař hlásil: „Letos už bych to čekání na medaili rád konečně utnul, a to na obou vrcholných akcích této sezony.“ A první část svého cíle splnil na halovém evropské šampionátu do puntíku. První nezdařený pokus si v Paříži připsal, až když vyzýval Ivana Uchova na souboj o titul mistra Evropy! A kdo skok na 236 viděl, musel uznat, že to byl nezdar velice těsný. „Vím, že laťka spadla jenom lehce,“ říkal sám atlet. Podle svých slov by úroveň centimetr pod osobním rekordem pravděpodobně překonal, v souboji ruským rivalem však nemělo smysl na stejné výšce pokračovat.


Konečně, mám medaili, HME Paříž 2011

I když pak Bába neuspěl na 238 ani na 240, proti „neporazitelnému“ Uchovovi si zisku stříbrné medaile cenil skoro jako případného zlata. Pro úspěch udělal totiž maximum, zlepšil životosprávu, shodil nějaké to kilo, vydržel zdravý a forma mu správně vygradovala: „Musím smeknout před trenérem, jak naplánoval trénink na jedničku. Je pravda, že jsem mu do toho teď vůbec nekecal, i když jsem měl někdy nutkání. Teď jsem mu stoprocentně důvěřoval a vyplatilo se to,“ pochválil svého kouče Jana Janků, s nímž se připravuje poslední dva roky.

K připravovanému rozhovoru máte možnost přispět i vy, jako obvykle se můžete ptát na mprochazka@atletika.cz, nejpozději však do středečního poledne, tj. 16. března. Výsledek najdete jako obvykle v rubrice vlevo, a také vás na něj upozorníme v aktualitách.

Michal Procházka

Vytisknout