přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2017, 10:34

Ptejte se Jany Novotné

Pozvánku do naší pravidelné rubriky Rozhovor měsíce přijala nadějná vícebojařka Jana Novotná. Vítězka letošního mezistátního utkání i mistrovství republiky ve vícebojích v kategorii juniorek. V loňském roce si přivezla páté místo z dorosteneckého evropského šampionátu v Tbilisi.

Vícebojařská cesta Jany Novotné začala poměrně brzy. Již jako mladší žákyně se stala v roce 2012 mistryní republiky. V Podobném duchu pokračovala i po přechodu do staršího žactva. V sezóně 2013 zvítězila na vícebojařských republikových šampionátech v hale i venku o rok později v hale obhájila a pod otevřeným nebem podlehla pouze tradiční soupeřce Anně Kerbachové. Řadu cenných kovů získala i na žákovských mistrákách v individuálních disciplínách, kde vynikala zejména na překážkách, v dálce a ve výšce.

V roce 2015 přišel přechod do dorostu. V hale se mohla těšit z další vícebojařské zlaté medaile v celorepublikovém měření sil a v létě brala stříbro za Terezou Vokálovou. Neztratila se ani v dospělé konkurenci, když v pouhých šestnácti letech vybojovala šesté místo na MČR v Plzni, kde si vylepšila dálkařský osobní rekord na 599 centimetrů.

První mezinárodní zkušenost přišla na Evropském olympijském festivalu mládeže v gruzínském Tbilisi, kde startovala v dálce a ve výšce. V dálkařském sektoru bojovala o medaile a nakonec zůstala těsně pod stupni vítězů. Ve výškařském finále obsadila sedmé místo.

V loňském roce dokázala obhájit dorostenecký halový mistrovský titul ve vícebojích a navíc posunula hodnotu národního rekordu v této kategorii na 4081 bodů. (Před několika dny ho vylepšila Anna Kerbachová na 4114 bodů). Na nejvyšší stupínek vystoupala i při venkovním republikovém šampionátu. Vrcholem pro ni bylo dorostenecké mistrovství Evropy ve starém známém Tbilisi. Na místo činu se vrátila po roce a nevedla si vůbec špatně. Nakonec z toho bylo v evropské konkurenci páté místo a sedmibojařský osobní rekord 5710 bodů. Zaostala pouhých 38 bodů za dorosteneckým národním rekordem Zuzany Hejnové z roku 2003.

Ve výkonnostním růstu pokračuje i v úvodu roku 2017. Nejprve opanovala juniorské mezistátní utkání ve vícebojích, které se konalo v pražské Stromovce, kde triumfovala v osobním rekordu 4098 bodů. O dva týdny později se vrátila do haly Otakara Jandery znovu a suverénně si dokráčela pro svůj premiérový juniorský vícebojařský titul. Do poslední disciplíny také usilovala o překonání národního rekordu Michaely Hejnové. Ten jí prozatím o čtyřicet bodů odolal, ale Jana se mohla z dalšího vylepšení osobáku na 4116 bodů.

Své dotazy na Janu Novotnou můžete posílat na pjelinek@atletika.cz nejpozději do neděle 19. února. 

Petr Jelínek

Vytisknout