přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. ledna 2011, 09:42

Ptejte se Jana Železného

Legenda světového oštěpu, která se v současnosti věnuje trénování svých svěřenců, přijala pozvání k našemu Rozhovoru měsíce. Své dotazy můžete Janu Železnému posílat i vy.

Za svou kariéru vyhrál rodák z Mladé Boleslavi třikrát olympiádu a slavil stejný počet titulů mistra světa. K jeho světovému rekordu z roku 1996 se nikdo jiný dosud nedostal blíže než na pět metrů. A ještě  když v roce 2006 končil jako čtyřicátník se závoděním, odnesl si výslužku v podobě bronzu z mistrovství Evropy, což je jediný šampionát, který mu osud nedopřál vyhrát.


Jan Železný, foto: www.graf.cz

Poté, co pověsil oštěpařské tretry na hřebík, začal předávat své zkušenosti jiným, a i jako trenér už slaví úspěchy. Své svěřence Petra Frydrycha a Vítězslava Veselého přivedl k výkonnosti výrazně lepší pětaosmdesáti metrů a druhému, resp. šestému místu v loňských světových tabulkách. Po konci loňské sezony se navíc jeho „stáj“ rozrostla o Barboru Špotákovou a Jakuba Vedlejcha, kteří k němu přešli od Rudolfa Černého.

Jak si ti „noví“ se „starými“ sžili? „To by měli říct spíše oni, ale podle mě má fakt, že jsou v jedné skupině, pozitivní vliv na všechny. Mám z toho dobrý pocit,“ říká Železný a kvituje, že se jeho „ovečkám“ v dosavadní fázi přípravy vyhnuly vážnější zdravotní komplikace. Příští týden má skupina naplánované soustředění v Nymburku a po něm by se mělo dostat i na Rozhovor měsíce pro naše webové stránky. Jeho podobu můžete ovlivnit i vy, naši čtenáři, pokud své dotazy na Jana Železného zašlete nejpozději do neděle 16. ledna na e-mailovou adresu aprazak@atletika.cz.

Adam Pražák

Vytisknout