přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. května 2011, 23:08

Ptejte se Jana Marcella

V úvodu sezony pod otevřeným nebem se 25letý vrhač Univerzity Brno prezentuje parádními výkony. Někdejšího medailistu z ME do 23 let jsme pozvali k našemu pravidelnému rozhovoru.

Brněnský rodák Jan Marcell směřoval k vrhačským disciplínám již ve svých atletických začátcích u trenérky Leony Ondráčkové. Na své první mládežnické akci, mistrovství světa juniorů v italském Grossetu 2004, reprezentoval v kouli, skončil však v kvalifikaci. O tři roky později přidal na mistrovství Evropy do 23 let start také v disku a většího úspěchu dosáhl zde, když vybojoval stříbrnou medaili. V kouli pak v maďarském Debrecínu vybojoval sedmé místo.


foto: J. Kucharčík

Svůj vzestup korunoval Marcell v olympijském roce 2008, kdy už se věnoval především disku - do Pekingu se nominoval i na úkor zkušenějšího Libora Maliny. Premiéra pod pěti kruhy mu ale nevyšla podle představ. Za nevydařenou lze označit následujícím sezonu, i když si v jejím závěru posunul osobní rekord o více než metr. Poté, co se předloni na podzim přesunul definitivně do Prahy k trenéru Josefu Šilhavému, začal sezonu parádně. V hale se mu dařilo v kouli natolik, že mnoho nechybělo a postoupil by i do finále mistrovství světa v Dauhá. V létě však přišla stagnace a ME v Barceloně pro něj skončilo opět před branami medailových bojů.

To si Marcell vyhodnotil tak, že mu loňská „hala“, v níž vrhal otočkou, rozhodila diskařskou techniku. Ne že by kvůli tomu letos zimní závodění zcela odpískal, ale se sedmikilovým náčiním zacházel výhradně sunem. Sice vrhal o něco méně než loni a neprobojoval se tak do Paříže, zase se mohl začít dříve připravovat na léto. V dubnu pak pro tyto stránky prohlásil, že pokud se nedostane mezi špičku, vážně by zvažoval konec kariéry. „Atletika není fotbal. Pokud nejste opravdu top, nikoho nezajímáte,“ říkal i s ohledem na to, že úspěšně dokončil vysokou školu a nechce, aby z oboru zcela vypadl.

Za méně než dva týdny později Marcell „nevydržel“ a vyrazil otestovat formu doma v Brně. Na zdejším stadionu v Žabovřeskách ke svému překvapení předvedl z plného tréninku velehod 66 metrů. Že to nebyla náhoda, potvrdil o minulém víkendu, kdy výsledek na centimetru zopakoval při úvodním extraligovém mítinku v Olomouci a nominoval se tím na mistrovství světa. Vydařený den pak korunoval ještě splněným kritériem v doplňkové kouli, oběma výkony se zařadil vysoko i v domácích historických statistikách. V Tegu navíc jako první proběhne disk, takže dvojnásobný „limitář“ už nyní může začít přemýšlet, zda si střihne také kouli. „Určitě to stojí za úvahu,“ glosoval po závodě.

Jaké jsou Marcellovy plány v sezoně? Na to a mnohé další se můžete ptát až do tohoto pátku, tj. 13. května do deseti hodin dopoledne na obvyklé adrese mprochazka@atletika.cz. Rozhovor zveřejníme jako vždy ve vyhrazené rubrice vlevo a upozorníme vás na něj i v Aktualitách.

Michal Procházka

Vytisknout