přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. dubna 2010, 15:46

Ptejte se Jana Kreisingera

Českému vytrvalostnímu běhu se blýská na lepší časy. Důkazem budiž svěřenec Róberta Štefka, který v březnu příjemně překvapil limitem na MS v půlmaratonu. Pozvali jsme jej k Rozhovoru měsíce, v němž máte možnost ptát se i vy.

Jan Kreisinger na sebe upozornil již v juniorských letech, v roce 2003 na mistrovství devatenáctiletých v Tampere obsadil na desítce 10. místo. Pak přišly sice účasti na krosovém MS i ME (2004 a 2006), ovšem bez výraznějších výsledků. Před třemi lety zaujal osobákem na patnáctistovce 3:43.84, celkově se však řadil Kreisinger spíše k lepším průměru. Chudší roky snad definitivně zastavila letošní výtečně rozjetá sezona. Nejprve bezpečný získaný titul v krosu při MČR v Temelíně, který tehdy komentoval: „Dneska to bylo docela v pohodě, ani jsem moc nezrychloval, spíš si držel svoje tempo.“


Při MČR v krosu 2008 v Jablonném nad Orlicí - foto: www.graf.cz

Týden na to přišla opravdová senzace v podobě splněného limitu na MS v půlmaratonu do čínského Nan-ningu. To se povedlo českému vytrvalci naposledy před pěti lety, jeho nynějšímu koučovi Róbertu Štefkovi. Kreisinger to v Berlíně zvládl ve velmi podobném čase, když nominační kritérium pokořil o osmnáct vteřin. Časem 1:03:42 se zapsal i do historie disciplíny u nás, na desáté místo, v evropských tabulkách je v letošním roce aktuálně 21. „O limitu jsem před tím nepřemýšlel. Chtěl jsem zaběhnout rychlý čas, to, že to byl limit, je až druhotné,“ říká k tomu s odstupem času. A také jeho myšlenky se nyní ubírají jinam než do Nan-ningu. „Zatím moc neřeším, jak to bude. Ono také to daleké cestování do Číny…,“ reaguje na dotaz k cílům na mistrovství, která proběhne až v polovině října.

„Teď je pro mě priorita dráha,“ tvrdí Kreisinger, který kvůli desítce konané jako mistrovství Polska neběží ani nedělní půlmaratonský šampionát v Plzni. „Je to pouhých čtrnáct dní před tou desítkou a půlmaraton se mi do toho vůbec nehodí,“ tvrdí běžec, který by v Polsku rád atakoval 29 minut, limit pro mistrovství Evropy v Barceloně stanovil ČAS na 28:52.

Své dotazy na Honzu Kreisingera posílejte jako obvykle na mprochazka@atletika.cz, popř. na redakce@atletika.cz, nejpozději do čtvrtka 29. dubna do 12 hodin.

Michal Procházka

Vytisknout