Ptejte se Jana Doležala

čtvrtek 18. října 2018
Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijal desetibojař Jan Doležal, který má za sebou velmi úspěšnou sezónu, kterou korunoval osmým místem na evropském šampionátu v Berlíně.

Honza je rodákem z Hradce Králové, kde také s atletikou začínal. Svůj vícebojařský talent prokazoval již v mládežnických kategoriích. V roce 2013 odcestoval na mistrovství světa do 17 let do ukrajinského Doněcku a hned při své první účasti na velké mezinárodní akci vybojoval bronzovou medaili v osmiboji. O rok později se utkal v americkém Eugene se světovou juniorskou elitou. Tentokrát se jednalo už o desetiboj a ze Spojených států si odvezl šestnácté místo.

V roce 2015 patřil na mistrovství Evropy juniorů ve švédské Eskilstuně mezi favority na pódiové umístění a očekávání naplnil stoprocentně, když si dokráčel pro titul juniorského mistra Evropy. V tomto závodě dokázal porazit i norský super talent Karstena Warholma.

Na podzim se pak přesunul z Hradce do Prahy, kde se na Olympu začal připravovat pod vedením trenéra Pavla Svobody po boku tehdejšího juniorského mistra světa Jiřího Sýkory a vytvořili tak velmi silný a slibný tandem. Sezóna 2016 nebyla pro Honzu snadná. V přípravě i v závodním období ho trápily zdravotní komplikace. Přesto získal svou první mistrovskou medaili mezi dospělými, když skončil na domácím vícebojařském šampionátu v pražském Edenu stříbrný.

Následně si jeho i Jirku Sýkoru vzal pod svá křídla trenér Ludvík Svoboda. V úvodu nadcházející halové sezóny se Honza nacházel ve velmi slibné formě, záhy ovšem přivodil zranění. Zdravotní problémy ho pronásledovaly i v průběhu letní sezóny a přišel tak o mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti.

Atletický rok 2018 byl však o něčem jiném. Konečně se mu podařilo absolvovat podzimní přípravu bez problémů a projevilo se to hned při prvním halovém sedmiboji v Jablonci, kde si vytvořil nový osobní rekord. Ten si pak dokázal ještě zlepšit při svém premiérovém triumfu na halovém mistrovství ČR, když se dokázal poprvé v kariéře dostat přes šest tisíc bodů (6021), čímž si řekl o účast na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. Na halovém globálním vrcholu skončil na deváté příčce.

Dobré rozpoložení si přenesl také do letní sezóny. První desetiboj absolvoval v rakouském Götzisu a i přes hrubé nepovedenou kouli a disk si vylepšil osobní rekord na 7878. Sám však věděl, že jeho možnosti jsou někde úplně jinde. To také potvrdil na mistrovství ČR v Kladně, kde zvítězil se součtem 8022 bodů. Připsal si tak první desetiboj přes osm tisíc. Kariérní maximum si pak ještě o nějaké ty body vylepšil na mistrovství Evropy v Berlíně, kde se ziskem 8067 bodů obsadil osmé místo. V roce 2018 byl tak jasnou českou vícebojařskou jedničkou.

Své dotazy na Jana Doležala můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 24. října.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf