přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. ledna 2018, 15:30

Ptejte se Dominika Záleského

Pozvánku k prvnímu rozhovoru měsíce roku 2018 přijal sprinter Dominik Záleský, který se stal prvním limitářem pro halový světový šampionát v Birminghamu.

Rodák z Ústí nad Orlicí začínal se sportem jako fotbalista a dotáhl to až do dorostenecké ligy. V roce 2013 mu ovšem učarovala královna sportů. První atletické krůčky absolvoval pod vedením trenéra a sprintera Pavla Hykla. Následně se na rok přesunul do Olomouce, kde si ho pod svá křídla vzal trenér Zdeněk Rakowski. V závěru sezóny 2016 o sobě dal poprvé výrazněji vědět, když zaběhl ve finále MČR družstev na domácí půdě v Ústí nad Orlicí čas 10.60.

Atletický rok 2017 zahájil na výbornou, když si na halovém mistrovství republiky vylepšil na šedesátce osobní rekord na 6.75 a vybojoval bronzovou medaili. Krátce poté následoval přechod do Prahy, kde se začal připravovat ve skupině Jakuba Uhra. Ve stoupajícím trendu své výkonnosti pokračoval i pod otevřeným nebem. Hned v úvodu letní sezóny si výrazně vylepšil osobák na stovce na 10.36 a nominoval se na mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti.

Na své první velké akci se rozhodně neztratil. Opět si posunul hranici osobáku až na 10.31 a jen o jediné místo se mu nepodařilo postoupit do finále. Bral tak devátou příčku. Svou porci smůly si pak vybral ve štafetě, která byla diskvalifikována kvůli předčasnému startu.

Koncem léta ho čekal ještě jeden vrchol a tím byla univerziáda na Taiwanu. Přípravu na ni mu však zkomplikovalo svalové zranění. To se mu podařilo částečně vyléčit a na univerzitní mistrovství světa odcestoval. Z rozběhu ještě dokázal postoupit, ale v dalším kole se mu zranění obnovilo a cílem už jen doklopýtal.

Zklamání si však vynahradil již v úvodu této halové sezóny. Při svém prvním letošním startu si na Akademickém mistrovství ČR vylepšil osobák na 6.67 a hned druhý den zaběhl v pražské Stromovce skvělých 6.61, čímž splnil nominační kritérium pro start na halovém světovém šampionátu v Birminghamu a zařadil se na třetí místo našich historických tabulek v této disciplíně.

Dominik navíc úspěšně kombinuje atletiku s jízdou na bobech. Zúčastnil se již dvou kol světového poháru a závodil i na mistrovství světa juniorů. Figuruje také v širší nominaci na nadcházející olympijské hry v korejském Pchojngčchangu.

Své dotazy na Dominika Záleského můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 14. ledna. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová

Vytisknout