Ptejte se Barbory Malíkové

pátek 13. října 2017
Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijala dorostenecká mistryně světa, stříbrná medailistka z EYOFu a národní rekordmanka své kategorie na 400 metrů Barbora Malíková.

Barbora prokazovala svůj talent již od žákovských kategorií. V sezóně 2015 byla v kategorii staršího žactva teprve prvním rokem a hned získala titul mistryně republiky na 300 metrů. V následujícím roce brala i halový titul na této distanci a navíc zaostala časem 39.75 pouhých devět setin za národním rekordem Anny Kerbachové. K tomu přidala bronz na poloviční trati. Skvěle zahájila i sezónu pod otevřeným nebem, když hned v jejím úvodu šokovala výborným časem na hladké čtvrtce, kterou proběhla za 54.85. Historické tabulky pak přepisovala na trati 300 metrů, když vylepšila žákovské národní maximum na 38.63.

Snovou sezónu pak prožila svěřenkyně trenérky Jany Gellnerové v letošním roce. V hale nejprve opanovala národní šampionát své kategorie, kde vyhrála v halové dorosteneckém rekordu 54.51. Jeho hodnotu pak ještě posunula v dospělé konkurenci, když brala na HMČR mužů a žen stříbrnou medaili za čas 54.20.

Atletka hájící barvy atletického oddílu TJ Sokol Opava pak nezahálela ani v průběhu letní sezóny. V Třinci si doběhla pro svůj premiérový mistrovský titul mezi ženami, když vyhrála v čase 54.07. Následně se radovala z titulu i ve své kategorii, kde si tentokrát střihla osmistovku a byl z toho kromě zlata také skvělý čas 2:08.59. Na světový dorostenecký šampionát tak měla splněné limity na tratích 400 i 800 metrů.

Pro start v keňském Nairobi zvolila čtvrtku a udělala dobře. S přehledem vyhrála rozběh a v semifinále byla nejrychlejší z celého startovního pole, když si vylepšila osobák na 53.77. Ve finále si pak rozvrhla síly ze všech nejlépe, zdrcujícím finišem se přehnala přes všechny soupeřky a stala se mistryní světa do 17 let. Navíc při svém triumfu zaběhla nový český dorostenecký rekord 52.74, čímž posunula dosavadní národní maximum Naděždy Tomšové z roku 1988 o čtyři desetiny.

Záhy po tomto úspěchu odcestovala do maďarského Györu, kde byla hlavní favoritkou při Evropském olympijském festivalu mládeže. Nakonec z toho byla stříbrná medaile za čas 54.07. Přemožitelkou se jí stala Španělka Jimenez Fernandezová. Další cenný kov se dá však vzhledem k náročnému programu, který absolvovala jistě považovat za úspěch.

Své dotazy na Barboru Malíkovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do 19. října.