přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. srpna 2011, 04:07

Ptáčníková do finále

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková zvládla kvalifikaci a může se chystat na úterní boj o medaile. Roman Šebrle míří k závěru svého víceboje. Po tyči byl dvanáctý. AKTUALIZOVÁNO PO OŠTĚPU DESETIBOJE.

Jiřina Ptáčníková si bez větších problémů poradila s úskalím kvalifikačních bojů. Soutěží prošla s jediným zaváháním na 440 cm a dál ji s definitivou poslaly zdařené skoky na 450 a 455 cm. "Jsem maximálně spokojená, je to více, než jsem čekala a oba moji trenéři si mohou oddychnout," prohlásila na adresu svého otce Františka a Nikolaje Goroškova.

Soutěž však prý pro ni nebyla tak snadná, jak by se mohlo zdát. "Na každý skok jsem se musela pořádně vyhecovat, musela jsem vstávat v pět ráno, a to není úplně nejlepší," vysvětlila. Proto také byla ráda, že se nemusela pokoušet o kvalifikační výšku 460 cm, i když rozhodčí ji k tomu původně nutili. "Mysleli si, že nás má postoupit jenom osm místo dvanácti," dodala úsměvnou historku.

Ve finále si chce ještě více zlepšit již tak dobrou náladu. "Udělám maximum, abych byla co nejvýš, mohla bych překvapit. Třeba se mi povede i osobák," doufá Ptáčníková po splnění základního cíle. 

V kvalifikaci dala vzpomenout na svoji dřívější suverenitu Jelena Isinbajevová, která vynechala všechny výška až po 455 cm a přes ně se pak s velkou rezervou napoprvé přenesla.

Roman Šebrle vstoupil do druhého dne desetiboje nejlepším letošním výkonem na překážkách, v disku pak svěřenec Dalibora Kupky přidal 46.93 m, o tyči se mu podařilo překonat 480 cm a ve svém tradičně silném oštěpu přidal 67.28. Po devíti disciplínách má na svém kontě 7489 b a je průběžně osmý. V čele průbežného pořadí je Američan Hardee s 7962 b, před poslední disciplínou má na druhého v pořadí, Kubánce Suáreze, bezpečný náskok 244 b. Třetí je s o dalších 32 bodů zpět další Američan Eaton. 

První medaile dnešního dne si rozdali chodci. Povětšinou ti ruští, kteří na mužské dvacítce obadili první dvě místa. Vyhrál olympijský vítěz a mistr světa z Berlína Borčin (1:19:56) o půl minuty před krajanem Kanajkinem. Bronzem vepsal Kolumbii do medailového pořadí López. 

V rozbězích čtvrtky, jimiž úspěšně prošel i hendikepovaný Jihoafričan Pistorius, zaběhl Američan Merritt nejlepší výkon roku 44.35.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout