přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2009, 15:25

Ptáčníková a Veselý splnili měkčí kritéria pro MS

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková a oštěpař Vítězslav Veselý nakročili při Velké ceně Sušice do nominace pro Berlín. Jistotu účasti na MEJ naopak mají po Rijece čtvrtkař Maslák a koulař Prášil.

Pro Ptáčníkovou to v Sušici byl druhý závod v sezoně, při své sobotní premiéře na Pražských přeborech skočila 410 cm. Včera přidala dalších 25 cm a vyhověla tak limitu ČAS pro srpnové MS v Berlíně. „Skákali jsme pouze ve dvou a moje soupeřka bohužel neskočila základ, takže jsem v soutěži zůstala sama. To byla škoda, protože takhle jsem nebyla schopná se adekvátně nahecovat. Kdybych se měla s kým prát, mohlo z toho být i „áčko“, povzdychla si nad promarněnou příležitostí získat větší nominační jistotu. S tzv. B limitem totiž smí do Berlína odjet pouze jeden závodník a výkonnostní potenciál na 435 cm má hned několik skokanek, zejména vracející se Kateřina Baďurová a Pavla Rybová.
I proto však Ptáčníková věří, že se jí podaří splnit  také ostřejší limit IAAF, s nímž mohou na MS startovat v každé disciplíně tři závodníci z jedné země. „Skákala jsem na nových tyčích a bylo to nadějné. Navíc jsme pořád v plném tréninku a teprve začínáme ladit. Myslím, že během takových 3-4 závodů by se mi mohlo podařit těch 445 cm skočit,“ říká svěřenkyně Nikolaje Goroškova. První příležitost k tomu bude mít v neděli na prvním kole atletické extraligy.

Obdobně jako Ptáčníkové se v Sušici vedlo oštěpaři Vítězslavu Veselému, který poslal své náčiní do vzdálenosti 80.35 m a splnil kriterium ČAS pro MS. K větší nominační jistotě mu chybělo 65 cm. I tak to je pro svěřence Jana Železného druhý nejlepší výsledek v kariéře poté, co se vloni hodem 81.20 m senzačně probojoval do finále olympijských her. Druhé místo obsadil jistý účastník ME do 22 let Petr Frydrych (73.85), třetí skončil Jan Syrovátko (71.28). Disciplínu testoval i Stanislav Sajdok, 54.64, o metr a půl lepší výkon než při desetiboji v Desenzanu mu stačil na paté místo.

Solidní výkony byly k vidění i v dalších disciplínách. Stovku ovládl Vojtěch Šulc za 10.53 před starším bratrem Rostislavem (10.62) a Václavem Zichem (10.64). Na třístovce se prosadila Lenka Švábíková (39.84). Mezi muži pak na stejné trati vyzněl souboj reprezentantů-čtvrtkařů na posledních dvou velkých akcích lépe pro účastníka HME Petra Szeteie (33.10) než pro olympionika Rudolfa Götze (33.41). Velmi dobrou formu prokázal ve třech disciplínách vícebojař Adam Nejedlý. Vyhrál dálku za 720 před o 2 cm před specialistou Tomášem Pourem; nad překážkami podlehl jen Michalu Krejčímu (14.20 ku 14:44); na 300 m sice skončil v poli poražených, přesto je čas 35.26 příslibem k vylepšení stavajícího OR na 400 m (50.25).

Na juniorském mítinku v Rijece se rovněž v úterý zadařilo dvojici Pavel Maslák a Ladislav Prášil, která si zajistila účast na MEJ v Novém Sadu na 400 m, resp. v kouli. Maslák proběhl jeden okruh za 47.44 a překonal tím o 14 setin kritérium požadované ČAS. Navíc se tím zařadil těsně na druhé místo českých historických tabulek, o 2, resp. 5 setin před Petry Klofáče a Břečku, v čele je poměrně neohrožen rekordman z loňského roku další Petr Vaněk. Maslák už si předtím zajistil účast na MEJ ve štafetě na 4x100 m, teď může startovat i individuálně.
Prášil se stal jubilejním desátým členem výpravy, když v Chorvatsku poslal své náčiní do vzdálenosti 19.15 metru. Halový juniorský rekordman tím sice nepřekonal svůj nedávný národní rekord (7. března, 19.37 m), limit pro ME v Srbsku však překonal pohodlně o 55 cm. I tento výkon se zařadil vysoko do českých tabulek této kategorie, konkrétně na páté místo za Machuru ml. (20.09), Bílka, Tuláčka a P. Novotného.

Výsledky z Rijeky

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout