přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. května 2011, 10:52

Ptáčníková a Klimešová se přiblížily Tegu, Špotáková začátek sezony odložila

Uplynulý víkend nabízel řadu možností, jak se kvalifikovat na světové i evropské vrcholné akce sezony. Tyčkařka Ptáčníková udělala důležitý první krok v Praze, oštěpařka Klimešová ve Francii.

Letos poprvé pod otevřeným nebem vyrazila Jiřina Ptáčníková testovat svou formu a zkouškou při přeborech Prahy prošla velmi dobře. „Brala jsem to jako kvalitní trénink, kvůli bolesti zad jsem doteď absolvovala pouze jeden. Chtěla jsem si také vyzkoušet, které tyče mám vzít, před závodem jsem to vůbec nevěděla. S výsledkem jsem úplně spokojená,“ pochvalovala si svěřenkyně svého otce a Nikolaje Goroškova. Deficit ve skákání nebyl příliš znát, na základu 430 sice opravovala, ale centimetr nad úrovní ostrého limitu na MS v Tegu 450 cm nezaváhala.


Jiřina Ptáčníková - foto: J. Kucharčík

Proč skákala 451? „Dívala jsem se předtím na tabulky a byla tam spousta tyčkařek se 450. Až pak jsem zjistila, že je to vlastně limit,“ usmívala se čtvrtá z halového mistrovství Evropy v Paříži, která si následně nastavila laťku ještě o decimetr výš, 461 by byl světový výkon roku. „Kvůli větru jsem se při prvním pokusu netrefila do šuplíku, tak jsem ho jen proběhla. Ty další dva ale nebyly špatné,“ tvrdila Ptáčníková, kterou v tomto týdnu čeká dohánění skokanského manka.

V sobotu pak absolvuje pro mateřský oddíl Olymp Praha extraligové kolo v Ostravě, kde bude mít první možnost potvrdit nominaci na MS - stačí jí B limit (440 cm). Na sever Moravy se pak vrátí po Daňkově memoriálu 24. května za týden na Zlatou tretru. „Potom bych chtěla zařadit další tréninkový mikrocyklus. Jediné, co mi teď chybí, je skákání, běžně mívám touhle dobou osm takových tréninků. Natrénováno mám ale více než loni, udělali jsme spoustu dalších věcí, třeba na hrazdě,“ uzavírá sebevědomě Ptáčníková.

Na setinu přesně splnil limit na mistrovství Evropy do 23 let na stodesítce Tomáš Kavka, když zaběhl 14.35. Překážkáři Slavie se to kuriózně povedlo dokonce dvakrát – v rozběhu a finále, ovšem podle kritérií ČAS musí limit potvrdit ještě v jiný den. Na stejné trati jen s juniorskou výškou překážek se dařilo také Václavu Sedlákovi, jenž zaběhl 14.05 a 14.11 a jelikož už měl částečně splněno díky úterním 14.26 ze Slavie, může se těšit na ME do Tallinnu.

Ve stejné situaci jako Kavka jsou další dva atleti: Tyčkař Adam Pašiak, jenž skočil 520 cm a ke startu na ME v Ostravě musí tuto výšku ještě jednou zopakovat, a Pavel Maslák, jenž na dvoustovce zaběhl 21.34 a první polovinu kritérií tak splnil o setinu. Naopak Jakub Vadlejch má díky 75.75 z nedělní Diamantové ligy potvrzeno, předtím hodil 74.13 v Olomouci (limit 71 m).

Výsledky z Prahy

Oštěpařka Jarmila Klimešová vyhrála na mítinku ve francouzském Montgerone výkonem 60.33 m. Tím splnila mírnější limit ČAS na MS (59.5 m). Pro potvrzení startu v Tegu potřebuje ještě alespoň béčko IAAF (59 m). Větší jistotu by jí však dalo ačko IAAF, které je na úrovni 61 metrů, s limitem ČAS může cestovat nanejvýš jeden atlet. Pokusit se o jedno či druhé může svěřenkyně Jana Železného již tuto sobotu na vrhačském mítinku v německém Halle.

Závody „olympijských nadějí“ v Uherském Hradišti přinesly radost koulařce Kristině Jurigové, která předvedla 13.61 metru, tedy o 11 cm víc než limit ČAS nutný ke kvalifikaci tím na MS do 17 let v Lille. Nikol Ogrodníková bude muset ještě svou výkonnost potvrdit, v oštěpu hodila tamtéž 54.46 a aby mohla startovat na ME v Ostravě musí zopakovat 51 a půl metru ještě v jiném závodě, popř. překonat limit i v jiné disciplíně. Na středočeských přeborech ve víceboji se v Houštce dařilo dorostenci Jiřímu Sýkorovi, který v osmiboji IAAF složil 5863 bodů, čímž vyhověl kritériu pro Lille o 163 b.
Výsledky: Uherské HradištěStará Boleslav

Mílařský test v rakouském Attnangu vyšel Jakubu Holušovi, závod vyhrál za 4:10.41, o vteřinu, resp. vteřinu a půl před domácím Vojtou a Němcem Försterem. Dalším českým zástupcem v pořadí byl na pátém místě Vladimír Bartůněk (4:13.08).
Výsledky z Attnangu

Start do sezony musela odložit Barbora Špotáková. Plánovaný úvod v německém Schwandorfu v neděli neabsolvovala, neboť jí to nedovolily střevní potíže. Závodní premiéru si tak odbude příští čtvrtek (26. 5.) na Diamantové lize v Římě.

Michal Procházka

Vytisknout