přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2005, 19:06

Ptáček vyhrál Pražskou tyčku ve svém letošním maximu

Čtrnáctý ročník exhibičního mítinku Pražská tyčka ovládl český rekordman Adam Ptáček, který v deštivém počasí překonal 560 centimetrů.

Vítěznou výšku zdolal svěřenec trenéra Patery na třetí pokus, předchozích 540 opravoval jednou. Divákům ve spodní části Václavského náměstí Ptáček předvedl ještě pokus na 570, ale po jednom neúspěchu soutěž ukončil. "Lidí tu bylo hodně, i v tomhle počasí, to mě překvapilo," divil se Ptáček, "dost mi pomáhá ten bezprostřední kontakt s publikem." Ve svém šestém startu v této sezoně tyčkař pražské Dukly poprvé pokořil hodnotu limitu pro účast na světovém šampionátu v Helsinkách, výkon dosažený v exhibici se ale jako limit nepočítá. Nejbližší příležitost ke splnění normy na srpnové mistrovství světa bude mít Ptáček v neděli při superlize Evropského poháru ve Florencii. "Určitě se tam těším. Doufám, že v Itálii bude konečně pěkně, pokud budou dobré podmínky, může se skákat hodně vysoko," věří čtyřiadvacetiletý tyčkař. "Koho v tyči postaví ostatní týmy, nevím. To uvidíme až na místě po poradě týmů," dodal k vystoupení na Evropském poháru. Nejvyšší evropská soutěž reprezentačních družstev slibuje vynikající konkurenci, ve Florencii českého borce čekají soupeři z Itálie, Francie, Německa, Španělska, Velké Británie, Ruska a Polska.

O druhé místo na Pražské tyčce se podělili hned tři závodníci. Zdoláním 520 cm prvním pokusem na stříbrném stupínku stanuli Lukáš Bechyně, Miroslav Telecký a Michal Balner. Pro Bechyněho dnešní výkon znamenal nový osobní rekord, který překonal o 5 centimetrů. Tradičně se Pražské tyčky zúčastnil Roman Šebrle, jehož 480 cm na první pokus stačilo na sedmé místo. Mimo soutěž pak olympijský vítěz dostal čtvrtý pokus na pěti metrech a byl úspěšný. "Škoda dneska toho počasí, i když diváci tady byli perfektní. Příští rok bude hezky a věřím, že i výkony budou kvalitnější. Určitě se zúčastním," slíbil světový rekordman v desetiboji.

Poprvé v kariéře získala prvenství na Pražské tyčce halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková. Se svým výkonem 425 však nebyla spokojená: "Beru to trochu jako osobní neúspěch, na počasí bych to nesvalovala. Dobře jsem se rozcvičila, s kratšíma tyčema jsem se dobře rozbíhala, ale s delšíma už to nešlo, to byla moje chyba." Hamáčkovou zastavila výška 446 centimetrů, která byla nad její síly i při dodatečném čtvrtém pokusu. Shodného výkonu (425) dosáhla i druhá v pořadí Kanaďanka Bullerová, která se tak mohla radovat z neoficiálního národního rekordu. "Ale je hezký, že jsem vyhrála, vítězství vždycky potěší," dodala Hamáčková.

Výsledky Pražské tyčky 2005:
MUŽI – 1. Ptáček 5.60, 2.–4. Bechyně, Telecký, Balner 5.20, 5. Chiaraviglio (Arg.) 5.20, 6. Hončl 5.20, 7. Šebrle 4.80
ŽENY – 1. Hamáčková 4.25, 2. Bullerová (Kan.) 4.25, 3. Molnárová (Maď.) 4.10, 4.–5. Baďurová a Schulteová (Něm.) 3.90, 6. Vaníčková 3.70 

Tomáš Klement

Vytisknout