přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2004, 17:52

Ptáček může v Aténách navázat na Budapešť

S cílem postoupit do finále, ale i s myšlenkami na medaili vzhlíží tyčkař Adam Ptáček k vrcholu sezony – olympijským hrám v Aténách.


Foto: Josef Čech

Stříbrný medailista z letošního halového mistrovství světa včera absolvoval svůj předposlední test před olympijskou soutěží, v rakouském Linci skončil pátý za 5.60 m, ale nebyl daleko od životního skoku. „Mohl jsem dát 580, a třeba i víc,“ pokyvuje, „ten pokus na 560 byl s obrovskou rezervou. Začal jsem pak myslet na vysoké laťky a už se tolik nesoustředil. Pohnojil jsem si to sám,“ zalitoval.

Tři týdny před svým startem na OH se český rekordman cítí ve výborné pohodě, forma podle něho roste. „Zrychlil jsem rozběh, takže zvládnu skoky i s tvrdšími tyčemi, můžu tak skákat vysoko. V poslední době se mi žádný skok nepodařil úplně ideálně, ale už stabilně skáču s vysokými základy, s tím jsem naprosto spokojen,“ uvedl. „Na olympiádě to bude určitě vyrovnané, nedá se tipovat, na jaké výšce bude medaile, ani favorité. Medaile by mě uspokojila, ale určitě by bylo pěkné už jen postoupit do finále,“ prozradil.

„Hlavně nesmím podcenit kvalifikaci,“ uvědomuje si třiadvacetiletý tyčkař, „loni na mistrovství světa jsem se snažil v kvalifikaci ušetřit síly, a nevyplatilo se to, přitom jsem ani moc nervózní nebyl. V Aténách budu „kvaldu“ každopádně skákat naplno, hlavní je postoupit do finále,“ ujistil.

V Aténách bude český rekordman debutovat na olympijských hrách, na místním stadionu však neprožije svou premiéru. V roce 1999 coby junior si zde výrazně vylepšil osobní rekord: „Vzpomínám si, že jsem se tam z 540 zlepšil na 560. Takže za dnešní situace bylo by super skočit šest metrů,“ zažertoval a dodal: „stadion bude na olympiádu předělaný, ale určitě se tam bude skákat podobně dobře jako tenkrát.“

Model soutěže tyčkařů v Aténách je odlišný od závodu na halovém MS, odkud Ptáček přivezl stříbro. V řecké metropoli po kvalifikačních bojích (ve středu 25. srpna) čeká závodníky den volna. „Myslím, že mi to bude vyhovovat, jsem radši, když si svaly odpočinou,“ těšil se Ptáček, který si systém soutěže vyzkouší nanečisto tento týden: „S trenérem jsme se domluvili, že ve čtvrtek půjdu technický trénink a v sobotu je extraliga na Julisce,“ popsal svěřenec Boleslava Patery. 

Tomáš Klement

Vytisknout