přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2007, 10:49

Ptáček i Janáček s Birminghamem počítají

Společně s tyčkařskou skupinou Boleslava Patery absolvuje zkušené duo Ptáček, Janáček čtrnáctidenní soustředění na Kanárských ostrovech.

„Skákání, rychlost, oživení fyzičky,“ předpovídá Janáček náplň tréninkových dnů skupiny kouče Boleslava Patery ve středisku Las Americas na ostrově Tenerife. Tyčkaři už mají za sebou několik soustředění. Na podzim v rámci objemového tréninku zdolávali vrcholky slovenských Tater, v prosinci na Kanárských ostrovech už nazuli tretry. „Tamní pobyt byl zaměřen na rychlostní vytrvalost a tyčkařskou rychlost. Trochu jsme dělali techniku, trochu posilovali.“

Závodit chce začít Štěpán Janáček už koncem ledna. Zatím má v kalendáři výrazně označeny datumy startů na české půdě – 3. února chce skákat ve Stromovce, 14. února je na programu Pražská tyčka a třetí domácí start plánuje na mistrovství republiky v Praze (24. – 25. února). První start v sezoně bude český atlet vybírat pravděpodobně mezi Vídní (30. ledna) a Chotěbuzí (31. ledna). „Ve Vídni mají skvělou halu, loni jsem tam skoro skočil limit, tak bych to možná vyzkoušel znovu. Tyčku tam hodně podporují,“ pochvaluje pátý tyčkař z ME v Mnichově 2002.

Adam Ptáček vstoupí do halové sezony ještě o něco dříve. "V neděli 28. ledna jsou na Strahově závody. Půjdu tam ze šestnácti kroků a bylo by pěkné splnit limit (5.60 m) už tam. Ale bude to první závod, takže je předběžné cokoliv předvídat. Hned 30. ledna mě ale stejně jako Štěpána čeká mítink ve Vídni a tam už bych si splnění limitu dokázal představit reálněji."

Oba tyčkaři doufají, že bude letošní halová sezona úspěšná a limit splní co nejrychleji. Roky, kdy Štěpán Janáček plnil kritéria pro start na vrcholných akcích na poslední chvíli, prý už snad má za sebou. „Proč bych to nemohl skočit jednou v úvodních závodech?“ říká s úsměvem. Start na halovém šampionátu v Birminghamu si zajistí úspěšným pokusem nad 560 cm. „Není to až tak vysoko,“ věří si tyčkař s halovým osobním rekordem 571 cm. „Už bych rád naplnil vlastní očekávání a vrátil se na výšky, na kterých jsem byl před několika lety.“

Také Adam Ptáček si přeje splnit limit co nejrychleji. "Doufám, že na 560 cm to neskončí. Rád bych překonal v halové sezoně svůj loňský výkon z dráhy (tj. 5.75 m)." Loni Ptáček i Janáček překonali v hale shodně 560 centimetrů.

Zdravotně jsou na tom oba tyčkaři v pořádku. „Zdraví zatím naštěstí drží,“ pochvaluje si Janáček. V uplynulých letech se potýkal se zdravotními problémy s kotníkem, s bolavou achillovkou musel dokonce na operaci. Adam Ptáček ho doplňuje: "I já musím zaklepat. V celé přípravě jsem měl vlastně jen třídenní výpadek. Cítím se plný síly."

David Klempíř

Vytisknout