přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

První velký maraton pro etiopské vytrvalce

Čínské město Sia-men hostilo první významnější souboj vyznavačů královské vytrvalecké trati. Hlavní kategorie ovládly etiopské barvy.

Vítěz maratonu v Dublinu Feyisa Lelisa, loňský senior, vstoupil mezi dospělé impozantně v čínském Sia-menu (v mezinárodní transkripci Xiamen). Při svém druhém startu na této trati v životě posunul osobní výkon na 2:08:47 a nádavkem přidal i vylepšené maximum siamenského závodu o 4 sekundy. Obhájce vítězství Samuel Muturi z Keni byl pokořen i dalším Etiopanem, Negarim Terfou. Ten se ještě vešel o 20 vteřin pod 2:10, zatímco loňskému šampionovi tato hranice odolala o 11 s.

Také mezi ženami padl hned na počátku roku poměrně kvalitní výkon. Vůbec první nečínskou vítězkou zdejšího maratonu se stala etiopská vytrvalkyně Atsede Bayisaová, jež trať proběhla za 2:28:53. Při neúčasti hlavní domácí hvězdy, mistryně světa Paj Süe (Bai Xue), která tu včera závodila na kratší distanci, ji na čelních pozicích nahradily Sun Ťüan (Sun Juan) a Ťin Ling-ling (Jin Lingling) za časy 2:34:12 a 2:36 rovných.

Podle místních médií se v Sia-menu postavilo na start (do různých distancí) na 48 000 závodníků z 35 zemí. Zdejší maraton se pyšní, podobně jako poloviční trať v Praze, zlatou známkou od IAAF.

M. Procházka s využitím EME NEWS