přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. dubna 2005, 17:33

První mistr světa v hodu diskem oslavil padesátku

Jeden z nejúspěšnějších diskařů osmdesátých let Imrich Bugár dnes dovršil věk padesáti let.

Před deseti lety rodák z Dunajské Stredy ukončil sportovní kariéru, jejíž vrchol přišel v roce 1983 na premiérovém mistrovství světa v Helsinkách. Bugár výkonem 67,72 m vybojoval zlatou medaili a stal se jedním ze strůjců zázraku československého týmu na šampionátu. Atleti se lvíčkem na prsou vezli z finské metropole neuvěřitelných devět medailí, zlatý úspěch přidala Jarmila Kratochílová na 400 a 800 metrů a Helena Fibingerová v kouli.     

Už rok před Helsinkami Bugár kraloval na mistrovství Evropy v Aténách, v roce 1978 na domácí půdě v Praze stanul na bronzovém stupni. Olympijských her se zúčastnil třikrát, v osmdesátém roce v Moskvě skončil se stříbrným úspěchem. V době největší slávy Imrich Bugár v pozici úřadujícího mistra světa nemohl nastoupit na Hrách 1984 v Los Angeles, když Československo olympiádu bojkotovalo. O rok později vytvořil dosud platný národní rekord 71,26 m, paradoxně ve Spojených státech. Tímto výkonem se Bugár dělí o sedmé místo světové historie.

Ve dvaceti letech přišel Imrich ze Slovenska do pražské Dukly, kde ho vedl trenér Miloslav Vlček. Aktivní činnost ukončil v roce 1995, od té doby v armádním klubu působí jako funkcionář. Nyní zařizuje zahraniční cesty sportovcům Dukly, v Klubu českých olympioniků zastává funkci místopředsedy. Oslavu významného jubilea uspořádal Bugár pro své atletické přátele ve středu ve Vojenském klubu v Praze. 

Tomáš Klement

Vytisknout