přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

První hvězda Zlaté tretry 2007

První hvězdou nového ročníku tretry je světová jednička v překážkovém sprintu žen, 27letá Američanka Michelle Perryová.

                                              Foto: Aleš Gräf

Ostravská Zlatá tretra se už připravuje na svůj 46. ročník v roce 2007. První hvězdou nového ročníku tretry je světová jednička v překážkovém sprintu žen, 27letá Američanka Michelle Perryová. Ještě v roce 2004 startovala na aténských olympijských hrách v sedmiboji (14. místo), ale už o rok později se stala mistryní světa na 100 m překážek. Pozici globální jedničky si udržela i v roce 2006, když si zlepšila osobní rekord na 12.43 s (jedenácté místo v historii) a z patnácti startů v sezoně prohrála jenom třikrát. Dvanáctkrát zaběhla lépe než je rekord Zlaté tretry (12.65). Byla v nominované desítce na titul Atletky roku IAAF a v celkovém žebříčku všech disciplín je momentálně šestou nejlepší atletkou planety. Do Ostravy by měla přiletět rovnou z národního šampionátu v Indianapolisu. Českou republiku navštíví poprvé.

Zlatá tretra 2007 se uskuteční v netradičním termínu ve středu 27. června. „V posledních letech jsme navzdory kvalitní účasti měli nepříznivé počasí. Zima, vítr a déšť znepříjemňovaly závodníkům snahu o co nejkvalitnější výkony. Vyhneme se také tradiční kolizi se silným mítinkem v americkém Eugene," vysvětlil důvod přesunu ředitel mítinku Zdeněk Duplák.

V pondělí 25. června se uskuteční tradiční Čokoládová tretra, v úterý soutěže nejlepších světových kladivářů jako „předkrm“ a samotný mítink proběhne v klasickém večerním čase ve středu.

Zvláštností 46. ročníku mítinku bude jeho charakter coby generálky na mistrovství světa atletů do 17 let, které se v Ostravě uskuteční od 11. do 15. července jako vůbec první atletický světový šampionát na území České republiky.

V letošním ročníku Zlaté tretry se zrodilo šest rekordů mítinku, tři účastníci jsou na konci roku lídry světových tabulek. Představilo se také 17 pozdějších medailistů na mistrovství Evropy v Göteborgu. Diváků přišlo letos v chladném počasí na stadion téměř 11 000 a viděli mimo jiné rozlučky dvou velikánů světové atletiky – Jana Železného a Hichama El Guerrouje.

David Klempíř

Vytisknout