První den MS 17: Zich překonal vlastní dorostenecký rekord již v rozběhu

Mistrovství světa do 17 let dnes zahájilo. Zde najdete zpravodajství z dopoledního programu prvního dne. Odpolední boje sledujeme v dalším článku.

Poměrně chladné počasí čekalo na mladé závodníky. Oproti včerejšku však alespoň přestal déšť a po většinu dopoledne svítilo slunce. Dopolední program ozdobil z českého pohledu dorostenecký rekord Václava Zicha na 100 m. Z rozběhů také postoupili oba překážkáři Josef PoláchMartin Mazáč. Po dvou disciplínách osmiboje si výborně stojí Jaroslav Hedvičák, zatím je druhý.

První disciplínou na dráze na mistrovství byla 110 překážek chlapců. V ní se představili i první dva čeští závodníci Josef Polách a Martin Mazáč, oba v druhých drahách druhého, resp. třetího ze čtyř rozběhů. Postupový klíč do semifinále byl tři z každého běhu a čtyři nejlepší časy. Josef Polách "získal" primát závodníka, který ulil start. Napodruhé ale odstartoval výborně a i na trati si vedl skvěle a z třetího místa si v čase 14.05 zajistil přímý postup do večerního semifinále. Poláchův výkon by byl osobním rekordem, vítr byl však těsně nad povolenou hranicí.
Ve třetím běhu viděli diváci první diskvalifikaci, potrestaným hříšníkem byl Saudský Arab Al-Sharah. Ještě o něco lépe jak Polách si v tomto běhu přes opakované starty vedl Martin Mazáč. Doběhl na na třetím místě, navíc ve skvělém čase 13.88. Pro Mazáče osobní rekord platí, vítr byl povolený. "Rozběh byl fakt dobrý, větrné podmínky také. Jsem šťastný za osobní rekord," řekl Mazáč v cíli. "Já a můj trenér Ludvík Svoboda budeme spokojeni, když se dostanu do finále. Tam budou Američané horkými kandidáty na medaile," doplnil Mazáč. Ve stejném běhu zaběhl Američan Wynne nejlepší letošní světový výkon. Jeho největším soupeřem bude v dalších bojích patrně týmový kolega Davis.

V 10 hodin zahájili své soutěže také vrhači. V kvalifikaci koulařů usiloval o finále Ladislav Prášil, předvedl ale nejlépe jen 16.97 m, na postup do elitní dvanáctky byl třeba výkon na úrovni Prášilova osobního rekordu. Ani mezi diskařkami ve finále neuvidíme Kristýnu Kroužkovou. Té se měřil až třetí pokus 37.59 m, zaostala jím o 4 metry za osobním rekordem a v kvalifikační skupině A skončila 15.

První dvě disciplíny osmiboje, stovku a dálku, mají za sebou také dva čeští zástupci. Jaroslav Hedvičák v prvním běhu na 100 m našel jediného přemožitele a v dalších bězích jej již nikdo nepřekonal. Velmi kvalitním časem 10.84 si připsal 897 bodů, na vedoucího Španěla Cacerese ztrácí 25 bodů. "Jsem překvapený, že jsem běžel tak dobrý čas, ale chtěl jsem běžet rychle," sdělil Hedvičák v cíli. "První den mám vždycky lepší. Mám nejlepší čas na 400 m, tak doufám, že po prvním dnu bych mohl být na předním místě," řekl také po doběhu. Druhá česká naděje, Jan Solfronk, doběhl čtvrtý ve třetím, posledním běhu. Za čas 11.40 získal 774 bodů a po stovce byl 13.
druhé disciplíně, dálce skákali dvě skupiny souběžně ve dvou sektorech, Solfronk ve skupině A, Hedvičák v béčku. Hedvičák začal zajišťovacím pokusem na 6.57, pak se ještě dvakrát zlepšil až na 7.11, svou skupinu vyhrál a celkově si udržel druhé místo. Ve skupině B předvedl Španěl Eusebio Caceres v třetí sérii veleskok 7.57, vyhrál i druhou disciplínu a navýšil náskok před Hedvičákem již na 137 bodů. Jan Solfronk se ve stejné skupině také každým skokem zlepšoval, ve třetí sérii však skočil jen 6.33 a celkově si pohoršil na průběžnou 17. pozici.

V 11.15 začal maraton rozběhů na 100 m, dorostenky mají celkem 9 běhů. Postupový klíč do meziběhu byl stanoven na tři z každého běhu plus 5 s nejlepším časem. Naše závodnice se představily v druhém, resp. třetím běhu. Klára Kolomazníková si vedla lépe, o dvě setiny osobní rekord nakonec stačil na postup druhý nejlepším časem z poražených. Ve druhém běhu byla čtvrtá za solidních 12.11. Jana Slaninová naopak za svým maximem zaostala o dvě destiny a do dalších bojů už se nepodívá. Ve třetím běhu byla pátá za 12.52, na postup časem by musela vylepšit svůj osobní rekord.
Na dívky volně navázali chlapci s 11 rozběhy. Zde postupovali pouze první dva z každého běhu, na čas ale rovná desítka atletů. Naše naděje přišli na řadu v závěru, Martin Říčař v devátém, Václav Zich v jedenáctém rozběhu. Martin Říčař si vybral smůlu, když jeho běh měl vůbec největší protivítr ze všech, většině ostatním navíc foukalo do zad. Cílem tak proběhl na třetím místě za průměrných 11.02 a do meziběhu tak nepostoupil, potřeba bylo třeba alespoň 10.94. Mnohem lépe si vedl Václav Zich, který svůj rozběh vyhrál, navíc ve skvělém českém dorosteneckém rekordu - 10.65. Touto krásnou tečkou skončil dopolední program. "Nový český rekord je pro mě krásné překvapení. I když to bylo jen v rozběhu, cítím dost síly běžet rychle," svěřil se v cíli. Poté dodal sebevědomě, podobně jako včera: "Doufám, že můžu porazit silné Američany a Jamajčany a získat medaili."