Prvenství pro Petru Kamínkovou a Róberta Štefka

pondělí 20. října 2003
Proběhla již 34. VELKÁ PARDUBICKÁ cross-country EAA. Prvenství si odvezli Petra Kamínková a Róbert Štefko.

V koňských stopách

Již po 34. atleti napodobili čtyřnohé vládce legendárního závodiště. Třetí říjnovou neděli patřila trať „Velké“ předposlednímu závodu Českého běžeckého poháru, finále Celostátního běžeckého poháru mládeže a tradičně i Lidovému běhu VZP ČR. V sychravém počasí tentokrát chyběla kvalitní zahraniční konkurence, a tak mohli vyniknout naši vytrvalci sbírající také body do Českého poháru. Ten vyvrcholí až ve druhé polovině listopadu krosovým mistrovstvím.

Kamínková má formu

Závod žen na 5700 metrů byl od startu soubojem dvojice Izabela Zatorská – Petra Kamínková. Polská reprezentantka vybojovala nedávno 5. místo na MS v běhu do vrchu, které se konalo na Aljašce. V Pardubicích byla již šestkrát druhá. Petra zkusila první trhák po zdolání kamenné zídky těsně před polovinou tratě. Za „Velkou vodou“, která však byla téměř suchá, zkušená Polka, specialistka na krosy a vrchařské závody (je i mistryní Evropy), Petru opět dotáhla. Nic nerozhodla ani „Irská lavice“, ale až táhlý nástup olomoucké závodnice před vběhnutím do cílové rovinky. Časem 19:50 zdolala smutnou Polku o 6 s. Pole dalších běžkyň přivedla do cíle mistryně ve stýplu Jana Bilková (20:16) před Barborou Kuncovou (20:17) a nejmladší závodníci, teprve 20letou Vendulou Frintovou (20:23).

Štefko a stýplaři

Hlavnímu závodu mužů na 10 000 metrů vládl Róbert Štefko. V prvním kole si nechal o pár metrů utéct vedoucí skupinku, ale od druhého kola již běh kontroloval a vyhrál v čase 31:17. Za ním o primát prvního Čecha bojovali dva naši nejlepší stýplaři. V konci dokázal Gerych (31:28) Nejedlého jasně porazit o plných 10 s a zdramatizoval souboj o druhou příčku v Českém poháru. Díky bodům z Pardubic je Gerych již druhý o tři body před Nejedlým. Při mistrovství však získá vítěz 22 body. Pětice cizinců doběhla již s výrazným odstupem: 4. Zavoronok BLR 31:46, 5. Biegala POL 31:58, 6. Ezayedi LBA 31:59, 7. Szost POL 32:09 a 8. Dvaczynski POL 32:16. Třetím Čechem v cíli byl celkově 9. Havlíček a čtvrtým jen o příčku horší Vítek.

Mladý pohár

V Pardubicích opět vyvrcholil Celostátní běžecký pohár mládeže finálovým závodem krajských výběrů žactva a dorostu. Absolutní prvenství získala Praha (136 b.) před krajem Hradeckým (138). Po přepočítání výsledků je třetí kraj Vysočina (152).

Český běžecký pohár

Po závodě v pardubickém  krosu je pořadí mužů: 1. Bláha (118), 2. Gerych (91), 3. Nejedlý (88), 4. Havlíček (84), 5. Šmíd (72), 6. Krutský (52).

Ženy: 1. Kamínková (71), 2. Šádková (61), 3. Biolková (36), 4. Churaňová (27), 5. Mannová (25), 6. Martincová (23).

Více se dozvíte o pardubickém běhání i obou pohárech v listopadovém čísle ATLETIKY.

Kompletní výsledky Velké pardubické cross country naleznete zde.