přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Proti Powellovi tentokrát Gay

Víkend po uzavření olympijské nominace sice nenabízí tolik mítinků, ovšem hlavním tahákem je hvězdami nabitý dvoudenní Londýn. Na českém území láká zejména Kutnohorská laťka.

Startovní listina Aviva London Grand Prix - rozložené do pátku a soboty - se hemží výbornými atlety, zejména ve sprinterských disciplínách. Nejprve však připomeňme předpokládanou českou stopu. Ve výškařském sektoru by se v pátek měli objevit olympionici Tomáš Janků a Jaroslav Bába, změří síly třeba s Thomasem, Thörnbladem nebo Silnovem. Ženskou účastnicí je Denisa Ščerbová, která se představí ve speciálním čtyřboji složeném ze stovky a dálky (pátek) a koule a dvoustovky (sobota). Ze soupeřky zmiňme zejména ostrovanku Kelly Sothertonovou.

Pátek...
Na stovce mužů startuje bývalý světový rekordman Asafa Powell, proti němu se postaví dvojnásobný světový šampion Tyson Gay. Ale jsou tu i další zvučná jména jako Ndure, Collins, Burns, Frater, R. Thompson. Na Ostrovech pochopitelně nemůže chybět klasická míle, domácí běžci nepatří k největším favoritům, přesto jména Baddeley, East nebo McCormick něco znamenají. Jedničkou ve startovce je ale bezpochyby Bernard Lagat, Američan s keňskými kořeny. Na stodesítce s ploty se znovu utká světový rekordman Robles s Američanem Oliverem. Trojskoku dominuje domácí Idowu, v listině figuruje i vracející se Němec Friedek nebo Američan Davis.
Ženy mají na programu dvoustovku, kde americkou elitu Felixová, Knightová, Jeterová, Leeová doplňuje Bahamanka Fergusonová. Dvojnásobná trať má domácí favoritku Ohuruogovou. V tyči se mají utkat královna "Isi" a korunní princezna "Jenny", nejen v pozici křoví by rády byly Murerová, Polnovová, Rogowská, Golubčikovová, Feofanovová. Silné obsazení mají také krátké štafety nechybí USA, Británie, Jamajka.

...sobota
Mužská dvoustovka nabízí souboj mužů s osobáky pod 19.70 - Wallace Sparmon vyzve Usaina Bolta. Hladké čtvrtce dominují jména Williamson, Gillick, Christopher, nad překážkami můžeme mítrně favorizovat Kamaniho a Plawga. Půlka - to je především Mulaudzi, ale i Reed a Chepkirwok. Tyč má nabitou sestavu podobně jako u žen: Hooker, Walker, Lukjaněnko, Lobinger, Jurčenko, Mazuryk, Kučerjanu.
Také stovka žen má velmi solidní kompozici: Campbell-Brownová, Felixová, Hookerová, L. Williamsová, K. Stewartová, Gevaertová, S. Simpsonová, Edwardsová. S krátkými překážkami budou bojovat Ennis-Londonová, Davisová, Jonesová nebo Foster-Hyltonová, s dlouhými pak Demusová, Tostaová, Walkerová, Jesienová. Výškarský sektor se bude muset obejít bez "Blanky", favoritkami tak jsou Čičerovová a Hellebautová. Start v oštěpu nakonec kvůli odpočinku před OH odřekla Barbora Špotáková, její hlavní německé rivalky Neriusová a Obergföllová nechybí.

Podrobnosti k mítinku jsou zde.

Do Kutné hory za čtyřmi olympioniky
"V sobotu od 15 hodin startuje u chrámu svaté Barbory tradiční Kutnohorská laťka," informuje její organizátor Zdeněk Lubenský. "Dvojici českých olympioniků Jan Kudlička, Štěpán Janáček a slovinského Jure Rovana doplňuje Michal Balner. Pro desetibojaře Romana Šebrleho to bude docela důležitý test. Podle trenéra Kupky je již v dobré rychlostní formě," uvedl dále Lubenský, sám bývalý tyčkař a dnes také trenér. Sekundovat specialistům by měl také další vícebojař Roland Schwarzl. "V ženské soutěží budou startovat Romana Maláčová a Jiřina Ptáčníková," uzavřel pozvánku Lubenský.

Michal Procházka

Vytisknout