přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2011, 15:13

Prorok opět řeší achilovku a myslí na časy „pod 50“

Z pohledu české atletiky jedno z nejmilejších překvapení loňského ME v Barceloně, čtvrtkař překážkář Josef Prorok, nahlíží na další sezonu s optimismem, přestože mu přípravu komplikují zdravotní problémy.

Vloni v létě zazářil, když se na šampionátu v katalánské metropoli probil na základě premiérového výkonu pod 50 vteřin až do finále, kde pak díky dalšímu zlepšení osobního maxima obsadil výtečné šesté místo. Pak však Josefa Proroka začala zlobit achilovka, kvůli níž předčasně ukončil sezonu. Přetrvávající potíže se šlachou se pak vepsaly i do podzimní přípravy. „Uklidnilo se to až někdy koncem prosince. Tehdy to ještě vypadalo, že bych mohl zachránit halovou sezonu. Jenže první závody, na které jsem ještě neměl natrénováno dost, abych je zvládl v pohodě, mě natolik vyčerpaly, že jsem pak snadno chytil virózu. Čtrnáct dní jsem jenom ležel a bral antibiotika,“ vysvětlil třiadvacetiletý atlet Slavie Praha, proč nemohl navázat na výbornou loňskou halu, v níž byl tahounem čtvrtkařské štafety na HMS v Dauhá.


Josef Prorok při ME v Barceloně, foto: Aleš Gräf (www.graf.cz)

Ani vstup do přípravy na letní sezonu se neobešel bez komplikací. Na dvoutýdenním soustředění v portugalském Villa Real de San Antonio, kde se v minulosti konaly závody PMEZ, se znovu ozvala  achilovka. „Nevím, jestli to bylo tím, že jsme začali zase víc makat nebo přechodem ze zimy do tepla, každopádně se mi v achilovce vytvořil mechanický otok, který pan Doc. Kolář nazval vnitřním puchýřem. Jakmile jsem pak nazul maratonky, které na achilovku tlačily, bolelo to,“ popsal Prorok původ svých potíží, jež ho omezovaly v tréninku.

Řešil je, jak se dalo. Jednak běháním na boso po pláži, což ale přineslo nechtěný důsledek v podobě puchýřů na chodidlech, jednak nákupem provizorních bot s nižší patou a různých výstelek a protizánětlivých mastiček. „Díky tomu jsem až na dva tréninky mohl odtrénovat všechno, co bylo naplánováno,“ říká svěřenec Petra Novotného a nemůže si vynachválit podmínky, které v Portugalsku nalezli. Za vstupné pět euro je tu k dispozici stadion i se dvěma umělými svahy s tartanovou rovinkou, navíc je možné  zapůjčit si medicinbaly, tahače, náčiní na vrhy ad. V jedné z tribun je údajně osmdesáti až stometrový tunel s dálkařským a tyčkařským doskočištěm, vrhačskou klecí i doplňkovými nářadími, jako jsou třeba bradla a kruhy. „Kromě toho je v areálu velká posilovna a vrhačské louky, takže se sem vejde spousta lidí a každý si najde své místo. Vše je navíc u lesa, kde se dají dobře naběhávat kilometry. Jedinou vadou na kráse bylo, že jsme nesehnali ubytovací kapacity bezprostředně u komplexu a museli jsme dojíždět tři kilometry. Ale to nebyl problém, protože tam vede výborná cyklostezka, takže jsme se dopravovali buď na kolech nebo na inlinech,“ popsal Prorok, který po návratu z Portugalska stihl absolvovat už i další, tentokrát však jen čtyřdenní, soustředění v Ústí nad Orlicí.

„A v pátek jedeme na stejně dlouhou dobu do Čáslavi. Tam už bychom měli nazout tretry, tak uvidíme, co na to řekne achilovka,“ děsí se předem nadějný překážkář. Jinak má ale zatím ze své přípravy dobrý dojem. „Myslím, že už se zase začínám chytat, silově jsem na tom výborně, rychlostně taky. Problém mi nedělaly ani delší tratě. Co mi zatím chybí, je rychlostní a speciální vytrvalost, na níž bychom měli pracovat nyní.“

Závodní období by pro něj mělo začít 6. května veřejnými závody na domovské Slavii, pak plánuje start na pražském přeboru a prvním kole extraligy. Vyvrcholením první části sezony je pro něj Zlatá tretra Ostrava, kde by se při jubilejním 50. ročníku měl utkat s takovými hvězdami jako je Kerron Clemment, L. J. Van Zyl či David Greene. „Strašně se na to těším, složení to je jako z finále mistrovství světa. Doufám, že i já budu v tu dobu ve formě,“ říká česká překážkářská jednička a doufá, že už na vítkovickém oválu by mohl předvést výkon pod padesát vteřin.

Pro účast na světovém šampionátu, který se koná na přelomu srpna a září, mu ale „pouhé“ pokoření magické hranice nestačí. Měkčí z nominačních kritérií má hodnotu 49.70, tedy jen o dvě setiny horší jeho osobního maxima, navíc je třeba podle nového systému tento limit potvrzovat. „Doufám, že takové časy běhat budu, ale je ještě příliš brzy, abych to mohl říct s jistotou. Zatím jsme neměli relevantní trénink, který by napověděl, jak na tom doopravdy jsem,“ říká Prorok, kterého vedle těch závodních čeká v letní sezoně i studijní výzva v podobě bakalářské zkoušky. Po jejím zvládnutí by chtěl na VŠE pokračovat i na magisterském stupni. „Uvidíme ale, jak to bude. Jediný termín je zatím vypsaný na 30. srpna a to bych rád byl úplně někde jinde než v Praze,“ říká s úsměvem. Asi netřeba dodávat, že oním „někde jinde“ myslel dějiště mistrovství světa, jímž je korejské Tegu.

Adam Pražák

Vytisknout