přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. dubna 2017, 14:13

Program v Tokiu zůstane. IAAF zklamaná z Rusů

Rada Světové asociace atletických federací jednala ve středu a čtvrtek v Londýně. Co přinesl druhý den zasedání?

První Gersův půlrok 

Nový výkonný ředitel (CEO) Olivier Gers přednesl zprávu o svém působení od uvedení do funkce.

„Můj první půlrok byl o posílení základů – našich zaměstnanců, našich procesů, našich partnerství i našich „produktů“,“ uvedl Gers. Podle něj bylo snahou získat pro IAAF takové lidi, se kterými budou moci podporovat členské federace a pomoct atletice růst. Dále bylo nutné nastavit procesy od prověřovacích panelů po další zefektivnění finančních postupů. Partnerství, na němž jsou podle Gerse založeny všechny sporty, mají pomoci naplnit vizi o atletice mezi top čtveřicí sportů na světě. „Naše nabídka produktů je silná,“ míní výkonný šéf. „Díváme se na jinou prezentaci a budeme diskutovat, jak se rozvíjet sport během příštích let,“ uzavírá Gers.

Program OH se změní nejdříve v roce 2024

V poslední době se objevily spekulace o změně olympijského programu již v Tokiu 2020, například zrušení chůze na 50 km. Podle IAAF se ale do příštích her nic měnit nebude. Nicméně podle prohlášení asociace diskuze o návrzích probíhají a budou široce diskutovány v následujících měsících a letech, aby mohli být realizovány v příštím olympijském cyklu směrem k OH 2024.

Zklamání z posunu v Rusku

IAAF projednávalo také zprávu pracovní skupiny pro Rusko, a asociaci přinesla zklamání. Šest úkolů, jakýchsi „milníků“ nutných k návratu federace zpět do atletické rodiny, se za dva měsíce od předešlého jednání rady (6. února) posunulo jen velmi málo. „Zejména situace pana Andreje Dmitrijeva, šampiona čistého sportu v Rusku, je alarmující,“ zdůraznil šéf IAAF Sebastian Coe. Narážel přitom na skutečnost, že Dmitrijev, který podobně jako předtím Julija Stěpanovová upozornil na dopingové praktiky, raději odešel ze země. „Kdokoli s informacemi o systému, který selhal v ochraně čistých atletů, se nesmí bát ozvat,“ vysvětlil svůj postoj Coe.

Pracovní skupina pro „prize money“

Rada IAAF schválila vznik pracovní skupiny, která bude mít na starosti řešení odměn za soutěže. V šestičlenném týmu budou pod vedením Ira Pierce O’Callahana působit funkcionáři či bývalí významní atleti, jmenovitě Španěl José Maria Odriozola, Američan Duffy Mahoney, Bahamanka Pauline Davisová, Kanaďan Paul Hardy a Britka Paula Radcliffeová.

Michal Procházka, foto: Christopher Lee / IAAF

Vytisknout