přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2011, 14:10

Proč Isinbajevová změnila trenéra? Jen dohady

O víkendu přišla zpráva, že se jedna z nevětších atletických hvězd rozhodla vrátit k trenéru Trofimovovi, u něhož začínala. Oficiálně v tom hrál roli stesk po rodném Volgogradu.

Už když od Jevgenije Trofimova na konci roku 2005 Jelena Isinbajevová odcházela, mnozí její krok nechápali. V tu dobu jela na vítězné vlně, skákala jeden světový rekord za druhým a o rovnocenných soupeřkách snad nemohlo být ani řeči. Proč tedy rázem zrušila něco, co evidentně fungovalo? Možná v jejím tehdejším rozhodování hrál roli marketing. Tandem s novým koučem Vitalijem Petrovem, pod jehož vedení skákal své světové rekordy Sergej Bubka, se dobře „prodával“ a svou roli možná tenkrát sehrál i Bubka samotný jakožto Petrovův přímluvce. To jsou však jen šprochy, na nichž může být pravdy trochu nebo i víc, ale také nemusí.

Uplynulo pět a půl roku a nacházíme se v obdobné situaci. Isinbajevová zařadila překvapivou zpátečku a zase nevíme takřka nic o jejích důvodech. Tedy, jeden oficiální existuje: „Zjistila jsem, že se cítím lépe, když trávím většinu svého času v Rusku. Chci trénovat doma ve Volgogradu, být s rodinou a přáteli. Proto jsem šťastná, že Jevgenij Vasiljevič souhlasil, že mě zase bude připravovat," vysvětlila v prohlášení pro stránky ruské atletické federace. 

Že byla hlavním motivem pro změnu touha po návratu domů nepřímo vyplývá i z tvrzení Petrova, podle něhož jej Isinbajevová zprvu lákala, zda by se nepřesunul do Volgogradu spolu s ní. A teprve když odmítl, neboť nechtěl opustit svou rodinu v Itálii a také akademii, kterou vede a jež nabízí lepší podmínky pro trénink než centrum ve Volgogradu, oslovila Trofimova.     

Nelze se však ubránit pochybnostem, zda není znovuobjevená touha po širých ruských dálavách v srdci monacké rezidentky jen zástěrkou pro zcela jiné důvody. Pod Petrovem totiž Isinbajevová přišla o svou suverenitu, četnost světových rekordů řídla a poslední dva roky vyšla na prázdno úplně. Navíc přišly i nezdary na velkých akcích, při světovém šampionátu v Berlíně i halovém MS v Dauhá propadla, a tak si několikanásobná atletka světa naordinovala téměř roční soutěžní pauzu, v níž si hodlala vnitřně odpočinout a najít v sobě sílu vrátit se k dřívější bezchybnosti.

Začátkem února se do sektoru vrátila, v Moskvě i Doněcku sice zvítězila, o znovuzrození se však dalo mluvit těžko. I česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která se jejího comebacku zúčastnila jako soupeřka, po závodech prohlásila, že rozhodně nepůsobila dojmem té neporazitelné královny, kterou byla dřív. Na HME v Paříži Isinbajevová neodcestovala údajně kvůli chřipce. A zatímco se v hale Bercy hledala nová evropská královna, Jelena se ve Volgogradu sešla s Trofimovem, a fotbalovou terminologií „přestupová bomba“ byla na světě.
  
Jaký bude mít návrat Isinbajevové k původnímu trenérovi dopad na její výkonnost, ukáže teprve čas. Možné je všechno. Od toho, že ji návrat k „pramenům“ doopravdy nakopne, přes nulový vliv až po variantu, že se v horších podmínkách pod vedením trenéra, který nikoho jiného než ji nevychoval, jenom urychlí její pád z výšin. Staronový kouč Trofimov, který jejich dřívější rozchod těžce nesl a nyní tedy cítí velkou satisfakci,  to však samozřejmě vidí optimisticky. „Měli jsme zatím spolu jen pár tréninků a já měl pocit, jako by snad ani nikdy nedošlo k přerušení spolupráce. Vzájemná synergie byla překrásná. Prostě zázrak,“ nešetřil do médií euforickými výroky.

Isinbajevová nyní prý potřebuje hlavně čas, aby mohla vstřebat změnu, pro niž se rozhodla, a také doléčit bolavou achilovku, která byla podle něj skutečným důvodem, proč se nakonec rozhodla nezávodit v Paříži. Teprve pak spolu začnou pracovat na jejím návratu na vrchol. „Závodit začne nejdřív na konci června,“ vymezil Trofimov dobu, po kterou si budeme muset počkat na výsledky přestupu.

Adam Pražák

Vytisknout