přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2011, 10:59

Pro Svobodu i Tamgha letošní sezona skončila

Úřadující halové mistry Evropy vyřadilo za hry zdraví. Český rekordman si zranění přivodil před dvěma měsíci při soustředění na Kanárských ostrovech, držitel světového maxima si jej přivezl z ostravského ME.

Halový mistr Evropy z Paříže Petr Svoboda v letní sezoně neabsolvuje žádný start. Na základě dohody s koučem Luďkem Svobodou po několika trénincích vyhodnotili, že zraněné chodidlo je sice na nejlepší cestě se uzdravit, ale na potřebnou přípravu směrem k MS v Koreji už nebude dost času. Svoboda tak v srpnu bude svou nohu doléčovat v lázních a v září začne s přípravou na mimořádně náročnou příští sezonu. Držitele českých rekordů na 60 i 110 m překážek v něm čekají hned tři vrcholy: v zimě HMS v Istanbulu a v létě pak červnové ME v Helsinkách a srpnové OH v Londýně.

„Zkoušeli jsme tréninky, ale chodidlo stále bolí – v tretrách, z bloků i přes překážky. Není to ono, ještě nejsem vyléčený tak, abych se mohl kvalitně připravit a podat na MS odpovídající výkon. Samozřejmě je to těžká situaci pro mě samotného, pro trenéra i všechny kolem mě. Po výborné halové sezoně jsme měli ty nejsmělejší plány. Ale musím to hodit za hlavu a myslet na novou motivaci, kterou je pro mě rok 2012 a olympijské hry,“ uvedl Svoboda pro stránky své manažerské skupiny topathletics.org. Před atletikou se však rozhodně neuzavírá, přijel na mistrovství republiky do Brna a na uplynulém ME v Ostravě dekoroval medailisty, mimo jiné i kolegy překážkáře.

Pro trojskokana Teddyho Tamgha, jenž vedl světové tabulky výborným výkonem 17.91, skončila sezona právě na evropském šampionátu do 23 let. V rozcvičování na vítkovickém stadionu si Francii před sobotní kvalifikací poranil kotník tak, že neabsolvoval ani jeden soutěžní pokus. Lékařské vyšetření pak ukázalo v jeho pravé noze dokonce zlomeninu, takže se světový rekordman v hale nedokáže dát do pořádku tak, aby mohl v Tegu závodit.

Michal Procházka

Vytisknout