přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pro mistrovské tituly a limity na severní Moravu

Třicátému osmému republikovému šampionátu je opět vyhrazen poslední červnový víkend (30. 6. – 1. 7.). Na vrchol domácí sezony se do Třince sjedou nejlepší čeští atleti.

Na vrchol domácí sezony se do Třince sjedou nejlepší čeští atleti, aby zde na stadionu na Lesní ulici bojovali nejen o umístění na stupních vítězů, ale také o osobní rekordy a limity na mistrovství světa a Evropy. Pro závodníky bude nachystáno 41 sad medailí za stejný počet disciplín.

Přípravy na dvoudenní šampionát jsou již v plném proudu. „Snažíme se co nejlépe připravit,“ sděluje ředitelka závodů Dr. Emílie Szmeková. „Dokončuje se rekonstrukce stadionu, předání nás čeká tento pátek (15. června) a hned druhý den pořádáme 3. kolo 1. ligy družstev, což bude generálka na samotné mistrovství zejména po technické stránce,“ popisuje nejbližší průběh příprav Szmeková. Stadion bude mít po rekonstrukci kapacitu 12 000 diváků.

Vstupenky na mistrovství je možné v předprodeji zakoupit v informačním centru města Třinec (u kina Kosmos) nebo přímo na místě. Mládež do 15 let a důchodci mají vstup zdarma, ostatní platí 50 korun na den.

Co na stadionu můžeme očekávat? Těšit se můžeme tradičně na souboje ve výškařském sektoru, a to v obou kategoriích. Tomáš Janků a Svatoslav Ton již limity na MS mají, pokusí se o něj vracející se Jaroslav Bába? I mezi ženami může závod zamíchat s letenkami do Ósaky, jistotu má zatím Iva Straková. Romana Dubnova a Barbora Laláková mají skočený mírnější limit a pokud nepřekonají přísnější z kritérií, rozhodne o cestě na MS jejich pořadí na MČR. V tyčkařském sektoru si to o titul rozdají nejspíš Štěpán Janáček a Michal Balner. Druhý jmenovaný má zvýšenou motivaci o zatím nesplněný limit na MS. Česká rekordmanka Kateřina Baďurová a halová mistryně světa Pavla Rybová – to jsou hlavní favoritky ženské tyče. V dálce můžeme očekávat souboj blízko osmimetrové hranice mezi Štěpánem Wagnerem a Romanem Novotným, ženám vládne limitářka Denisa Ščerbová, na paty by jí měla šlapat Martina Darmovzalová. Oštěp má letos jednoznačné vládce: Jana Syrovátka, svěřence Jana Železného se splněným limitem na MS, a českou rekordmanku Barboru Špotákovou. O start na MS bude ale bojovat i Jarmila Klimešová.

I na dráze budou k vidění mnohé boje i limity. Na dvoustovce se o něj určitě pokusí Jiří Vojtík, na čtvrtce by jej mohl atakovat stále se lepšící Rudolf Götz, ženská čtyřstovka bude mít favoritku v Jitce Bartoničkové. Michal Šneberger bude útočit na vítězství ať už si zvolí start na osmistovce nebo patnáctistovce. Ženskou půlku letos nejlépe běžela Lenka Masná, jisté účastnici ME do 22 let. Pokusí se i o MS? Nad krátkými překážkami očekávejme ostrý boj o limity i o MS mezi Petrem Svobodou a Stanislavem Sajdokem, resp. Petrou Seidlovou a Lucií Martincovou. Žádný z nich zatím splněno nemá. Povede se v Třinci? Ženské dlouhé překážky mají jasnou favoritku českou rekordmanku Zuzanu Hejnovou, naopak mužské pole je velmi vyrovnané, boj o titul určitě svedou Michal Uhlík, Štěpán Tesařík, Jindřich Šimánek, ale třeba i Ondřej Daněk.

Třinečtí organizátoři také pracují na spojení mistrovství s regionem, mají domluvenou spolupráci s místními médii. Nachystána je i soutěž „Hledáme nové mistry“, které se mohli zúčastnit žáci 2. stupňů základních škol na Třinecku a Jablunkovsku. Mladé naděje soutěžily v běžeckých, skokanských disciplínách i hodu. „Vyvrcholení bude při zahájení MČR, kdy vyhlásíme vítěze,“ dodává Szmeková.

Michal Procházka

Vytisknout