přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pro fandy atletiky zítra „začíná“ olympiáda

Rozjezd soutěží královny sportu na pekingské olympiádě obstará úvodní den hned půltucet našich. Roli medailové jistoty zatím v Číně plní střelba, atletika by ráda přidala alespoň jeden cenný kov, jeden z adeptů medaile Bába má však problémy.

Petr Stehlík zasáhne v pátek jako úplně první Čech do bojů v 3:05 středoevropského času mezi pětačtyřiceti koulaři. Dlouhodobá česká jednička má ve své skupině B elitní americké duo Cantwell-Hoffa, což ovšem není tak podstatné, protože obě kvalifikační party hází souběžně ve dvou sektorech. Limit na dvanáctičlenné finále je stanoven na 20.40. Není pravděpodobné, že by tuto vzdálenost zdolalo více jak 12 vrhačů. Přesto se bude muset Stehlík přiblížit letošnímu maximu, chce-li se objevit v podvečerním finále téhož dne.


Denisa Ščerbová - foto: graf.cz

V době Stehlíkovy kvalifikace zahájí také česká atletka Denisa Ščerbová. Bronzová z loňského HME v dálce se začala více věnovat sedmiboji a ten právě zahájí proti 43 soupeřkám stovkou překážek. V 3:32 SELČ se objeví na startu pátého běhu spolu s jednou z hlavních favoritek Britkou Sothertonovou a Češka bude chtít atakovat svůj letošní osobák 13.32. Dopoledne (4:30 SELČ) čeká Ščerbovou ještě dobře bodovaná výška, kde letos zatím marně atakovala osobní rekord 180 cm. Pokud chce pomýšlet na útok na české maximum Zuzany Lajbnerové (6268 bodů), jak řekla před odletem, měla by tuto hranici zdolat, stejně jako potřebuje nepokazit slabší kouli. Ta odstartuje v odpoledním programu v jednu hodinu SELČ a každý centimetr k 12metrové hranici, která zatím Ščerbové odolala (OR 11.88) bude důležitý. První den završí v druhém běhu na 200 metrů, který přijde na řadu v 15:22 pražského času.

Exkluzivní společnost Američana Tysona Gaye bude mít Lukáš Milo na startu pátého rozběhu stovky (4:17 SELČ). Byť oba obdrželi krajní dráhy – Gay druhou (v první nikdo není), Milo devátou – bude to pro Čecha po dlouhé době na nejkratším sprintu na OH jistě velký zážitek. Přesně pro polovinu z osmdesátky startujících však olympijský příběh skončí v rozběhu. Přímý postup si zajistí první tři plus deset nejlepších časů. Milo musí na večerní čtvrtfinále předvést čas blížící se jeho osobnímu maximu z letoška 10.26.

Dopolední kvalifikační blok završí z českého pohledu Lukáš Melich ve 4:40 pražského času. Na finále je stanoveno rovných 78 metrů, tedy vzdálenost, které se náš kladivář přiblížil při svém nominačním výkonu na 1.03 metru. Pro Melicha platí stejně jako pro Stehlíka nebo Mila, že výkon na úrovni splněného kritéria by měl na finále stačit.


Věra Cechlová - foto: J. Čech

Velké naděje jsou vkládány do první večerní kvalifikantky Věry Cechlové. Bronzové diskařce z MS Helsinkách unikla v Aténách medaile o vlásek, vloni na MS v Ósace se poprvé na velké akci nedostala do finále. To vše chce smazat v Pekingu, kterému podřídila vše, a první krok hodlá udělat ve své (druhé) skupině, která zahájí v 15:20 SELČ. Limit na finále je stanoven poměrně ostře na 61 a půl metru, obvykle však na světových podnicích stačí dvanácté v pořadí na finále výkon přes 60 metrů.

O dvacet minut později zasáhne do bojů poslední zítřejší český účastník. Martina Šestáková bude chtít v trojskokanském sektoru dokázat, že vytoužených 14 metrů, které konečně zdolala na MČR, nebylo náhodných. K finálové jistotě je třeba skočit bez pěti centimetrů 14.5 m, což by znamenalo posun Šestákové osobního rekordu o plných 29 čísel. Přestože je málo pravděpodobné, že by tucet závodnic tuto hranici přeskočilo, svěřenkyně trenéra Pogányiho, nebude mít snadnou roli. I tak bude muset útočit na OR, navíc na to bude mít jen tři pokusy.

Bába není zcela fit, ale startovat bude
Obhájce bronzu z Atén trápí bolavá pata na odrazové noze, ale s obstřikem by soutěž měl zvládnout. Výškař Jaroslav Bába si zranění obnovil v Londýně na sklonku července. „Při každém tréninku mě to pobolívá. Chtělo by úplný klid, hojí se to déle, ale já jsem potřeboval trénovat. Musel jsem to překousnout,“ uvedl pro ČTK. Běhání mu nečiní problémy, ale skákat, může jen s injekcí. „Cítím to, když běžím přes patu, ale jinak to je v pohodě,“ doplnil.
Patu si prvně odrazil o beton, když před pár lety skákal do bazénu. „Tehdy jsem měl modřinu, tu teď nemám,“ řekl. Věří, že injekce mu uleví od bolesti i v závodu. „V tréninku mi to s ní šlo docela dobře,“ uzavřel český rekordman na veselejší notu před nedělní kvalifikací.

Michal Procházka

Vytisknout