přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pro dvaadvacítkové tituly podruhé do Prahy

Po šesti letech se mistrovství ČR do 22 let vrací do hlavního města.

Premiérový ročník se konal v Edenu, tentokrát mládežníci zabojují o repuvlikové tituly poslední srpnový víkend na Julisce. Představí se řada účastníků letošního mistrovství světa juniorů, ale i olympionik Kudlička.


Kateřina Šafránková už si vyzkoušela i atmosféru EP dospělých - foto: graf.cz

Stříbrná medailistka z červencového MSJ v Bydhošti Kateřina Šafránková přišla na poslední chvíli o nominaci na Hry, když její český rekord 68.26 m ještě skoro o metr zlepšila Lenka Ledvinová. Tuto soupeřku už Šafránková na Kladně, kde se hází kladivářské soutěže, mít nebude (Ledvinová už v této kategorii skončila), hlavní motivací tak bude obhajoba titulu. „Momentálně jsem na soustředění v Staré Boleslavi, ještě trochu „přitrénováváme“, v kladivu by obhajoba snad neměl být problém,“ uvedla Šafránková. Přesto by kolínské atletce mohly cestu za zlatem znepříjemnit Tereza Králová a Radka Hejretová, obě s výkony těsně pod 60 metrů. Šafránková se pokusí urvat také cenný kov i v doplňkových kouli a disku. „Loni jsem získala v obou bronz, letos to ale bude těžší,“ doplnila Šafránková.
Svoje silné disciplíny 100 m překážek a oštěp si vyzkouší další juniorská reprezentantka Nikol Ogrodníková. V oštěpu je bronzová z loňského MEJ ve víceboji hlavní favoritkou na titul, na MSJ byla ve své nejsilnější disciplíně osmá, v kvalifikaci hodila osobní rekord 54.48 metru; za 50 metrů má hozeno také Barbora Svozilová. Nad ploty vstupuje s nejlepším časem (13.64) obhájkyně titulu Lenka Lepičová, také Ogrodníková si letos posunula OR, na 13.83. Překážky, jen ty pevné a navíc s příkopem, jsou už nyní doménou i Lucie Sekanové, které nadchla běžecké oko osmým místem na MSJ. Nastoupí-li ke stýplu, nebude mít podle všeho konkurenci, na hladké patnáctistovce by jí minimálně sekundovat měla Eva Krchová.
Účastnice MSJ Magdalena Nová se ve výškařském sektoru střetne s Markétou Dudovou, která loni získala titul ještě pod jménem Brožová, v poli jsou však i další závodnice s OR 175 a lepším. Mezi nimi figuruje i stříbrná sedmibojařka z MEJ Eliška Klučinová, která je také hlavní favoritkou dálky. Zde bude mít hlavní soupeřky v Lucii Ondraschkové, reprezentovala v červenci v Bydhošti v sedmiboji, a v obhájkyni zlata Ivě Vedralové; obě závodnice se představí i v trojskoku. Obhájkyni titulu Lucii Vaníčkovou bude chtít překonat další účastnice MSJ Kateřina Klausová.

Kompletní čtveřici sprinterů, která reprezentovala na začátku září v Bydhošti, uvidíme také na Julisce. Martin Říčař a Václav Zich by se měli prezentovat na stovce i dvoustovce, Lukáš Šťastný a Pavel Maslák volí „jen“ delší z tratí. Na nejkratším sprintu by měl mladším soupeřům konkurovat zejména Libor Žilka, na dvoustovce je jasným favoritem mistr ČR i mezi dospělými (v OR 20.69) a stříbrný z ME do 22 let Vojtěch Šulc. Semifinalisté z uplynulého MSJ by měli vládnout čtvrtce a půlce, český rekordman této kategorie Petr Vaněk (46.88) by byl sedmým různým jménem v sedmileté historii MČR, naproti tomu pro Martina Hrstku už by to bylo třetí zlato. Vaňkovi budou konkurovat zejména Theodor Jareš a Marek Hrubý (oba umí pod 48 sekund), přihlášen je také kolega z juniorské štafety na MSJ Tomáš Krupka, naopak Petr Langmaier (stejně jako již zmiňovaný Maslák) volí poloviční distanci. Hrstkův největší soupeř je další junior Martin Čapek. Jak si poradí s vyššími překážkami juniorští reprezentanti Martin Mazáč a Tomáš Kavka, uvidíme na stodesítce. Podobně se s těžší koulí bude muset vyrovnat sedmý z MSJ Petr Novotný, k favoritům na titul ale nepatří, zde si to podle všeho rozdají Vladislav Tuláček a obhájce zlata Remigius Machura.

Nejvíce titulů v jediné disciplíně posbírala v krátké historii MČR Lenka Ledvinová, celkem pětkrát kralovala kladivu, o jeden méně mají Jiřina Ptáčníková (tyč), Jitka Bartoničková (400 m) a také nejúspěšnější muži Remigius Machura (koule) a Michal Fiala (kladivo).
Olympioničce Ledvinové patří také primát v celkovém počtu, ke „svému“ kladivu přidala ještě šesté zlato v kouli. Půltucet titulů, rovným dílem na 100 a 200 metrů, má ve sbírce i Kristina Bažatová, pátý titul získala také Bartoničková (200 m).
Další olympionik Roman Novotný posbíral jako nejlepší muž pětici titulů ve třech skokanských disciplínách (dálka, trojskok po dvou, výška jednou), tentokrát svou sbírku patrně nerozšíří, chystá se závodit v pátek na Zlaté lize v Curychu. Na listině šampionů MČR 22 nechybí ani další jména čerstvých olympioniků – Vojtík, Sajdok, Holuša, Bába, Kudlička, Melich, Veselý, Z. Hejnová, Straková, včetně šampionky z Pekingu Barbory Špotákové. Trojice z nich spadá ještě do této věkové kategorie, na Julisce bychom z nich měli vidět v tyči finalistu OH Jana Kudličku.

Program šampionátu začíná v Praze na Julisce v sobotu 30. srpna ve 13 hodin (předsunuté soutěže kladiva na Kladně od 10 h), v neděli 31. již od 11 h. Další podrobnosti najdete v rubrice Zaostřeno na...

Michal Procházka

Vytisknout