přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Příští víkend zažijí Domažlice sportovní svátek

V sobotu 23. dubna se uskuteční jedna z nejvýznamnějších sportovních událostí domažlického okresu.

Bude se totiž konat již 12. ročník Domažlického půlmaratonu, který je zároveň mistrovstvím České republiky. Akce už patří k místnímu chodskému koloritu. Výsledky Domažlického půlmaratonu 2005 se započítávají také do hodnocení Českého běžeckého poháru.

Od prvního ročníku závodů v roce 1994 získal Domažlický půlmaraton tradici i prestiž, událost podporuje i město. Hlavní závod odstartuje v sobotu 23. dubna v 15 hodin a pro diváky jsou kromě kvalitního půlmaratonu připraveny i zajímavé doprovodné akce, u kterých se mohou pobavit a zazávodit si.

Startovní pole se v současné době teprve plní. Minulého ročníku se poprvé zúčastnil kvalitní vytrvalec Róbert Štefko, který si odvezl i svůj první titul mistra České republiky (poté, co získal české občanství) a stal se i celkovým vítězem Domažlického půlmaratonu. Na startu jsme vloni neviděli domažlického rodáka Pavla Faschingbauera, v letošním roce o jeho účasti ještě rozhodnuto není, ale je naděje, že by do závodu nastoupit mohl. Právě Faschingbauer je rekordmanem v počtu získaných mistrovských titulů. Zlatou medaili získal v letech 1999, 2002 a 2003. Nejpilnějším sběratelem cenných kovů v kategorii mužů je ale českobudějovický Jan Bláha, který má na svém kontě pět medailí, z toho dvě zlaté.

Traťové rekordy drží keňský závodník Moses Kemei a první mistryně republiky Alena Peterková, která v Domažlicích zvítězila v roce 1995. Peterková stejně jako Jana Klimešová má na kontě dva tituly mistryně republiky, dělí se tak o první pozici v tabulce nejúspěšnějších závodnic šampionátu. Nejvíce získaných medailí – pět – má Jana Klimešová.

Z doprovodných akcí Domažlického půlmaratonu je třeba vyzdvihnout Dětskou atletiku s Českou spořitelnou. Dětské atletické závody se v posledních letech staly v Domažlicích neodmyslitelnou součástí akce. Dětská atletika odstartuje na náměstí Míru již ve 13 hodin. Děti mají možnost vyzkoušet si různé atletické disciplíny hravou a nenásilnou formou. Místo klasického atletického náčiní jsou pro děti připraveny molitanové napodobeniny, a tak si ti nejmenší mohou zkusit, jaké to je například házet oštěpem a mohou vyhrát i zajímavé ceny. Rodičům, kteří jsou zároveň fanoušky atletiky, proto doporučujeme, aby si zpříjemnili předposlední dubnovou sobotu se svými dětmi na náměstí Míru v Domažlicích.

Jsou připraveny ale i další doprovodné akce, jako seskok parašutistů, výstup horolezců a slaňování z domažlické věže, lidový běh, jehož výtěžek poputuje na dětské oddělení domažlické nemocnice či hod siláků pivním sudem.

Karolína Farská

Vytisknout